Početna strana > Hronika > Održan peti okrugli sto "unutrašnjeg dijaloga o Kosovu“: Predstavnici sportskih saveza tražili uputstvo – kako se ponašati sa „Kosovom“
Hronika

Održan peti okrugli sto "unutrašnjeg dijaloga o Kosovu“: Predstavnici sportskih saveza tražili uputstvo – kako se ponašati sa „Kosovom“

PDF Štampa El. pošta
petak, 15. decembar 2017.

U okviru "unutrašnjeg dijaloga" o Kosovu održan je i peti okrugli sto. Ovoga puta sportisti, predstavnici sportskih saveza i visokoškolskih ustanova razgovarali su o problemima sa kojima se suočavaju.

Do sada je ponašanje srpskih sportista na takmičenjima na kojima učestvuju sportisti s Kosova određivala preporuka Vlade. Sada traže da to postane obavezujuće uputstvo.

U vreme Olimpijskih igara prestajali su sukobi između grčkih gradova - država. U drevnoj Grčkoj. U savremenoj Srbiji čija se južna pokrajina proglasila državom, politički odnosi sve se više prenose na sportske terene.

Otkad je Kosovo postalo član FIFA, UEFA, FIBA, Međunarodnog olimpijskog komiteta, ali i svetskih i evropskih odbojkaških i rukometnih organizacija, susreti srpskih i kosovskih ekipa postali su neizbežni.

Predsednik Odbojkaškog saveza Srbije Zoran Gajić kaže da se čini sve kako Srbija i Kosovo na takmičenjima ne bi bili u istoj grupi.

“Pa, i ako dođe do četvrt finala ili polufinala da izbegnemo te susrete, upravo zbog intoniranja himni, pobedničkog postolja itd”, naveo je on.

Da se susreti izbegavaju potvrdio je i predsednik Košarkaškog saveza Srbije Predrag Danilović.

“Imamo odlične kontakte u FIBA gleda se da uopšte ne dođe do bilo kakvog eventualnog susreta”, istakao je Danilović.

Vaterpolisti izgleda imaju najmanji problem sa Kosovom, a predsednik Vaterpolo saveza Srbije Milorad Krivokapić objašnjava i zašto.

“Mi vaterpolisti sigurno nećemo imati problem s tim u narednih 50 godina jer oni nemaju, koliko ja znam, nijedan bazen niti će napraviti neki vaterpolo tim u skoroj budućnosti”, naveo je on.

Šta međutim kada volja žreba odluči da srpske juniorke u rukometu odmere snage s kosovskim i to na domaćem terenu, upitao je predsednik Rukometnog saveza Božidar Đurković.

“Očekujem da uz dozvolu Vlade RS i resornog ministarstva da odlučimo da li ćemo takav turnir igrati ili nećemo”, rekao je on.

Ništa bolje nije ni srpskim sportistima na Kosovu gde je epitet "takozvano" ušao i u sportski rečnik.

Zato su danas, umesto na terenu, za okruglim stolom, gde ne govore o sportskim rezultatima - već o unutrašnjem dijalogu o Kosovu. Jer doći će, kažu, trenutak kada će na pobedničko postolje u istom trenutku stati - Srbija i Kosovo. Šta onda?

“Mogu da vam kažem, kada budemo menjali samu preporuku Vlade šta će u preporuci da piše. Sada, u samoj preporuci piše šta sportista treba da radi”, rekao je ministar sporta Vanja Udovičić.

Direktor kancelarije za Kosova i Metohije Marko Đurić smatra da je to tema koja treba da bude obuhvaćena i rešena preporukom.

“A ona će uvažiti i ove stavove koje smo čuli danas od predstavnika sportskih saveza”, poručio je on.

Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković kaže da će se nastaviti s organizacijom okruglih stolova. “Doći će vreme kada će se podvući crta, svesti bilans i izvući neki ključni zaključci”, najavio je Selaković.

Umesto kao do sada preporuke, predstavnici sportskih institucija od Vlade traže da im da obavezujuće uputstvo o načinu ponašanja na takmičenjima na kojima učestvuju i sportisti Kosova.

(N1)