недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одборници општина на северу КиМ донели одлуку о „привременом прекиду“ протеста на Јарињу
Хроника

Одборници општина на северу КиМ донели одлуку о „привременом прекиду“ протеста на Јарињу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. децембар 2012.

ЛЕПОСАВИЋ - Срби са севера Косова и Метохије донели су данас одлуку да привремено прекину протесте на Јарињу, организавне због изградње интегрисаног прелаза на тој локацији.

Одборници четири општине са севера Косова донели су ту одлуку на заједничкој сединци у Лепосавићу, иако се, како су навели, не слажу са применом споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ) на прелазима Јариње и Брњак.

Одлука је донета једногласно, али су пре гласања седницу напустили одборници СРС.

У закључцима са заједничке седнице је наведено да Срби са севера од Владе Србије очекују обуставу започетих радова на Јарињу.

Такође се истиче да општине и грађани са севера Косова остају доследни у ставу да не прихватају успостављање граница са Србијом на Јарињу и Брњаку, да не прихватају институције из Приштине и да се сва отворена питања морају решавати ненасилним и политичким средствима у оквиру Резолуције 1244.

Наглашава се да је Уставни суд Србије дужан да оцени уставност донетих уредби и споразума с тим у вези.

Одборници су упознати са закључком Владе Србије од 6. децембра, а одређене тачке тог закључка схватају као писану гаранцију владе за слободно кретање робе и грађана севера Косова, преко прелаза Јариње и Брњак, до постизања коначног договора.

"Одборници очекују да Народна скупштина потврди гаранције владе кроз одговарајућу скупштинску резолуцију", наведено је у документу.

Од највиших државних органа одборници су захтевали пуно учешће Срба са Косова и Метохије око израде платформе и утврђивања заједничке политике о Покрајини.

Седницу је отворио Пантић који је одборницима пренео шта су председници општина јуче у Београду разговарали са највишим државним званичницима.

Пантић је рекао да је на претходном састанку у Бриселу прихваћен захтев српског премијера Ивице Дачића који се односи на захтеве косовских Срба да режим на административним прелазима Јариње и Брњак остане непромењен.

"Сви наши захтеви су прихваћени и од стране ЕУ и косовског премијера", рекао је Пантић и додао да не види разлог да скупштина не подржи закључке Владе Србије који су јуче усвојени и да у будуће, заједно са њом, постигне најбоље могуће решење за статус севера Косова и целе покрајине.

Он је навео да ће 10. јануара у Бриселу поново бити настављени разговори о интегрисаном управљању прелазима јер, како је објаснио, технички протокол о овом питању нису јасно дефинисани.

Пантић је навео да споразум о интегрисаном управљању прелазима неће важити само до 10. јануара, већ док не буде постигнуто такво решење које ће уважавати наше легалне и легитимне интересе.

Након Пантића, за реч су се углавном јављали одборници Демократске странке Србије (ДСС) који су навели да гаранције које су изнели највиши државни функционери нису довољне за престанак блокада.

Међутим, тада је реч узео председник општине Зубин Поток Славиша Ристић, такође члан ДСС, и казао да Срби са севера Косова не могу мимо државе и да треба помоћи у спровођењу споразума ако све изречене гаранције стварно буду испуњене.

Након тога, већина одборника ДСС изразила је спремност да се послушају савети државног врха, али су навели да неће пристати да живе у независном Косову, нити да границом буду одељени од Србије.

Против закључака Владе Србије на заједничкој седници четири општине са севера Косова седници говорили су одборници Српског националног већа северног Косова и Српске радикалне странке.

Одборник Српске радикалне странке Добросав Добрић рекао је на седници да договоре са Приштином треба поништити јер су неповољни по Србију и косовске Србе и изнова преговарати.

Шефови одборничких група најавили су да ће се након дискусије повући и покушати да усвоје закључке. Договорено је да закључци морају бити усвојени једногласно.

"Наше одлуке треба да буду јединствене да би имали шансу да даље делујемо као институција четири општине. Ако останемо разједињени остаћемо као мали врапци без гнезда," поручио је Ристић.

Српска радикална странка, чији су одборници данас напустили заједничку седницу скупштина општина Звечан, Лепосавић, Зубин Поток и Косовска Митровица, тврди да се у закључцима Владе Србије не види ниједна гаранција за Србе са Косова и Метохије.

"У закључцима владе се не види ниједна гаранција за Србе. Српски радикали нису лицемери да прво критикују, а када дође време за гласање подрже решења која нису добра. Из тог разлога смо напустили седницу пре гласања", наводи се у саопштењу СРС.

Како се наводи у саопштењу, одборници СРС су, након дискусије поводом закључака Владе Србије, напустили заједничку седницу скупштина општина Звечан, Лепосавић, Зубин Поток и Косовска Митровица "у знак неприхватања било које варијанте стварања граница које представљају поделу унутар Србије".

После седнице, одборници ће, како је најављено, кренути на Јариње како би окупљене Србе упознали са усвојеним закључцима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер