четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Објављене фотографије кинеског "невидиљивог" авиона
Хроника

Објављене фотографије кинеског "невидиљивог" авиона

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. јануар 2011.
nevidljivi-avion-050111.jpg

Фотографије кинеског стелт авиона "Ј-20" спремног за полетање, објављене на више сајтова, оповргле тврдње америчких војних стручњака да Кинa неће у употреби имати "невидљиви" авион пре 2020. године.

Запад је потпуно промашио у предвиђању да ратно ваздухопловство Кине неће у употреби имати невидљиви војни авион, базиран на стелт технологији, до следеће деценије, оцењују војни стручњаци, пише британски Дејли мејл.

У јавност су процуриле фотографије "невидљивог" авиона "Ј-20" спремног за полетање, објављене на више сајтова, што, бар незванично, говори да Кина своје војне пројекте не држи у великој тајности.

Амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс је, прошле године, категорички изјавио да кинески невидљиви авион неће бити у употреби пре 2020. године.

Авион, заснован на стелт технологији која га чини невидљивим за радаре, јесте већи него што се претпостављало, што, такође, указује да је капацитет наоружања којим се опрема велики.

Слике су објављене свега недељу дана пошто је командант ратне морнарице САД рекао да Кина развија ракете које могу уништити америчке носаче авиона. Америка страхује да ће њена војна надмоћ бити угрожена, јер постоје и кинески планови о изградњи носача авиона.

Кинеско министарство спољних послова наводи да се ново оружје развија само у сврху јачања одбрамбене моћи земље.

avion-j20-527.jpg

Војни аналитичари кажу да ће невидљиви авион заједно са балистичком ракетом за уништавање носача авиона и носачем авиона сопствене производње Кину учинити глобалном војном силом.

Ипак, развијање ракетног система за уништавање носача авиона захтева веома софистицирани систем навођења који није једноставно развити, сматрају војни аналитичари оценивши да Кина неће представљати војну претњу бар још десет година.

Али, ако се погрешне процене у вези са авионом и у случају ракета обистине, то би могло да се деси много раније, посебно ако се има у виду да се ради о кључном елементу одбрамбене стратегије којом би требало да се спречи да амерички авиони и бродови приђу кинеском акваторију.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер