уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обележено дванаест година од злочина НАТО у Грделичкој клисури
Хроника

Обележено дванаест година од злочина НАТО у Грделичкој клисури

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. април 2011.

На улазу у Грделичку клисуру обележено је дванаест година од погибије и рањавање великог броја људи, путника у возу који је током агресије на Србију 1999. године бомбардовала НАТО авијација.

Венце и цвеће на спомен-обележја код Сарајевског моста и оближњег железничког моста положили су родбина жртава и представници Лесковца и ЈП "Железнице Србије".

Воз 393, Београд-Скопље, бомбардован је у бришућем лету у 11.40 сати, када су локомотива и два вагона пуна путника били на железничком мосту изнад Јужне Мораве. На спомен-плочи поред Сарајевског моста урезана су имена 15 погинулих, али је жртава било много више.

НАТО је најпре демантовао да је бомбардовао воз, а потом је страдање цивила у возу прогласио "колатералном штетом".

Како су двојица машиновођа раније испричали, воз је из нишке станице 12. априла 1999. године кренуо са 15 минута закашњења, а нико, у то ратно време, није проверавао колико је путника у вагонима међународног воза који је саобраћао до Ристовца.

- НАТО авиони су испалили четири пројектила, два су погодила воз, а два су пала на друмски мост у близини - рекли су Костић и Микић.

Од првог пројектила, испаљеног тачно у 11.39 часова, локомотива и први вагон су се одвојили од остатка композиције, а други пројектил спржио је трећи вагон, док је четврти остао залепљен за шине.

Пронађено је девет лешева и још четири дела људског тела. Многи се воде као нестали јер је због деловања енормно високе температуре било немогућно утврдити о коликом броју убијених је реч.

Према изјави кондуктера после несреће, у возу је број путника био већи од 50, а међу њима је било и деце. На дан бомбардовања, касно после подне, из лесковачке болнице је јављено да је примљено 16 теже и лакше рањених путника. Али, није свима помоћ указана у Лесковцу. Тачан број настрадалих путника, међу којима је било и деце, никада није утврђен.

(Курир и НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер