уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обамин саветник у Кини лобира против вета о Сирији
Хроника

Обамин саветник у Кини лобира против вета о Сирији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

ПЕКИНГ - Амерички саветник за националну безбедност Томас Данилон разговарао је данас с кинеским председником Ху Ђинтаом и другим кинеским званичницима, након што је Пекинг прошле недеље уложио вето на резолуцију УН о Сирији, што је разљутило Вашингтон.

Данилон, први амерички саветник за националну безбедност у посети Кини после осам година, састао се такође с кинеским државним саветником Даи Бингуом, задуженим за спољну политику, који је рекао да Пекинг придаје „велику важност” овој посети.

„Ваша посета у ово време је врло специфична и важна, узимајући у обзир тренутак, позадину и мисију коју доводите с вама”, рекао је Даи Донилону на почетку састанка, а пренео АФП.

Донилон, који ће такође посетити Јапан током пута, рекао је да га је послао амерички председник Барак Обама и да посета представља део „интензивне интеракције и дијалога” двеју земаља.

Иако су економска сарадња и пословне везе доживеле процват током кинеском привредног раста, две стране су оптерећене регуларним сукобљавањем око питања људских права и другим.

Прошле недеље је Кина, заједно с Русијом, по трећи пут уложила вето на резолуције УН којима се настојало да осуди режим сиријског председника Башара ал-Асад и оконча 16 месеци сукоба у којима је погинуло више од 19.000 људи.

Нацртом те резолуције сиријским властима је запрећено санкцијама и могућом употребом силе, а дупли вето је изазвао оштре критике од стране САД, Британије и Француске.

Обамина администрација је критиковала вето Пекинга рекавши да је то за „велико жаљење”.

Уместо санкција, које би отвориле и пут за војну интервенцију, Кина се залаже да се изврши подједнак притисак на све стране у сукобу и одмах прекине ватра како би се приступило разговорима.

Пекинг такође наглашава да је привржен решавању конфликта политичким средствима и да подржава мировни план Кофија Анана којим је предвиђено одржавање дијалога свих страна у сукобу.

Амерички дипломата ће из Пекинга отпутовати у Јапан на разговоре с јапанским званичницима о безбедносној сарадњи и другим билатералним питањима.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер