субота, 03. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > О2: Шта ће бити уместо срушене Народне библиотеке Србије током бомбардовања 1941?; Фолић: Пројекат већ постоји, први део биће угљенисане књиге које симболизују страдање, затим едукативни и цветни део које симболизује препород
Хроника

О2: Шта ће бити уместо срушене Народне библиотеке Србије током бомбардовања 1941?; Фолић: Пројекат већ постоји, први део биће угљенисане књиге које симболизују страдање, затим едукативни и цветни део које симболизује препород

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. април 2018.

Београд -- У шестоаприлском бомбардовању до темеља је срушена Народна библиотека Србије. Годинама се прича да ће ово постати адаптирани споменик културе.

Основана 1832. Народна библиотека Србије у срцу Београда изгорела је до темеља 6. априла 1941. приликом немачког бомбардовања Београда. Данас је овај простор ограђен, а његова околина служи за паркинг.

“Разна решења су у оптицају али ми морамо да пресечемо ту ствар, али рупа остаје и то је недопустиво. Ми ћемо инсистирати да се коначно пред јавност изађе са неким трајним решењем“, рекао је министар култире Владан Вукосављевић.

Трајно решење већ постоји, открива градски архтекта. Милутин Фолић објашњава да је пројекат већ направио архитекта Борис Подрека.

“Први део према Бранковој улици биће угљенисане књиге које ће симболизовати страдање, затим едукативни део и онда цветни део које симболизује препород. Очекујем да би радови могли да почну у другој половини године и надам се да ће бити за следеће лето потпуно у функцији“, рекао је Фолић.

Народна библиотека сада се налази поред Храма Светог Саве, где су изложени остаци њеног богатог културног наслеђа.

Током бомбардовања у Другом светском рату уништен је књижни фонд од око 50.0000 свезака, као и збирка од 1.424 ћирилична рукописа и збирка турских докумената о Србији, инкунабуле и старе штампане књиге и целокупна преписка Вука Караџића.

(О2)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер