среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НСПМ: СНС и Вучић и даље најпопуларнији, али у благом паду; Русија испред ЕУ, Путин испред Меркелове
Хроника

НСПМ: СНС и Вучић и даље најпопуларнији, али у благом паду; Русија испред ЕУ, Путин испред Меркелове

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. октобар 2014.

У Медија центру данас су презентовани резултати октобарског истраживања јавног мњења „Нове српске политичке мисли“, ''Србија - јесен 2014.'' - рејтинзи, политичке личности, странке, светски лидери и спољнополитичке оријентације.

Главни уредник НСПМ-а Ђорђе Вукадиновић константовао је да је СНС и даље убедљиво водећа политичка партија, иако са неколико процената подршке мање него пре три месеца, док их следе СПС, ДС и СДС, док се, у овом тренутку, сви остали налазе испод цензуса, с тим да се СРС, ДСС, Двери, ЛДП и СДП, теоретски гледано,  могу надати преласку цензуса на неким будућим изборима.

- Најпопуларнији политичар у Србији је и даље Александар Вучић, помало неочекивано на другом месту се нашао Драган Марковић Палма, док је Расим Љајић на трећем. Иза њих следе Ивица Дачић, Томислав Николић и Зорана Михајловић, док опозиција, и она "демократска" и она "национална", стоји доста лоше, бар кад је реч о оценама које су добили њени лидери. Такође, рејтинг СПС-а је благо порастао за проценат-два, док је ПУПС потпуно потонуо – рекао је Вукадиновић, истакавши да је Владимир Путин и даље апсолутно најпопуларнији страни политичар у Србији, док се на другом месту налази Ангела Меркел.

Вукадиновић је нагласио да се приближавање чланству у ЕУ и даље високо котира у српском јавном мњењу, али и да се тежња за најближе односе са Руском Федерацијом котира боље.

- Кад је реч о геополитичким орјентацијама, веома добро стоји ЕУ, са неких 54-55 одсто, али изузетно добро стоји сарадња са Русијом, за коју оптира више од 70 одсто испитаних. Међутим, када смо тражили од грађана да се определе за једну или другу опцију, већина њих, скоро 50 процената би волело да, ако је могуће, то буду и ЕУ и Русија, тако да је изгледа, то „седење на две столице“ (п)остало традиционални и омиљени спорт политичара и грађана Србије, иако је, наравно, друга прича да ли је то и у којој мери могуће.

Слободан Антонић је скренуо пажњу на трендове у перцепцији јавног мњења када је у питању улазак Србије у ЕУ, те је узимајући у обзир резултате ранијих истраживања констатовао да је мишљење грађана о том питању варирало у односу на количину притиска и на то колико се, на пример, говорио да је за ЕУ неопходно прихватање независности Косова.

- Проценат грађана који од 2010. године подржавају улазак у ЕУ се креће између 45 и 55 процената, док се та доња граница обично дешава у тренуцима када из Брисела долазе нека врста условљавања када је Косово у питању, односно када се прети неодобравањем уласка уколико се не призна независност Косова – рекао је Антонић, додавши да је проценат грађана који је за најтешњу врсту односа и сарадње са Русијом остао стабилан.

- Такође, може бити занимљив податак да је дошло до готово потпуне преоријентације гласача СНС-а када је у питању однос Србије са ЕУ. У децембру 2011. свега 27 процента гласача ове странке је било за улазак у ЕУ, а 56 одсто против, док је данас око 60 посто оних који су за улазак у овај савез, а против свега 26. Ово се може објаснити тиме да је већина данашњих гласача те странке променило своје некадашње мишљење, али и делимично попуњавањем одређеног броја људи који иначе увек гласају за људе који су на власти.

На питање новинара шта мисли о евентуалној новој реконструкцији Владе која се најављује, Ђорђе Вукадиновић је одговорио да је садашња власт све време у неким врстама реконструкције и предизборним кампањама.

- Ова власт непрекидно живи од реконструкције до реконструкције или од реконструкције до избора, тако да мислим да би ово била, за ове две и по године, четврта реконструкција, односно "нова влада". То наравно делује неозбиљно, али то за сада није коштало рејтинга ову власт. Заправо, можда управо захваљујући тим реконструкцијама тај рејтинг и не пада. Не верујем да то може да траје вечно, али до сад је довољан број гласача на то гледао позитивно, или бар није кажњавао – одговорио је Вукадиновић.

Слободан Антонић је додао да је био и лично изненађен како СНС и даље постиже толико висок рејтинг обзиром на најаве које се тичу директног живота обичних људи.

- Наш човек када му на пијаци неко наплати више 5 или, не дај Боже, 20 динара, он се толико наљути да је у стању да се свађа цео дан, а овде имате ситуацију у којој власт најављује да ће од сваке пензије и плате узимати неколико хиљада динара, и опет та влада и такав лидер задржавају овај рејтинг. Објашњење се може наћи у тој причи која је блиска обичном човеку, да је стање јако лоше и да се мора „стегнути каиш“ како би нам било боље негде у будућности. И људи дају поверење овој власти да та обећања испуне. Остаје да се види како ће они заиста реаговати када до тих мера дође – закључио је Антонић.

На то је Вукадиновић додао да се до сад више пута показало да грађани реагују тек „кад их промена лупи по глави“, а да, док се такви неповољни закони доносе, обично мало ко обраћа пажњу на њих, тако да је врло могуће да ће тако бити и овога пута.

- Зато ће бити веома интересантно видети резултате нашег следећег, зимског, истраживања јавног мњења - закључио је Вукадиновић.

(Марко Радовановић – НСПМ)

Tанјуг: СНС и Вучић и даље далеко испред свих, за ЕУ 54,40 одсто

БЕОГРАД - Српска напредна странка и њен председник Александар Вучић и даље су доминантна странка и лидер у Србији, улазак у ЕУ подржава 54,40 одсто грађана, а најпопуларнији страни лидер је председник Русије Владимир Путин, показало је најновије истраживање Нове српске политичке мисли.

На конференцији за новинаре на којој су представљени резултати истраживања о рејтинзима странка и лидера, главни уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић рекао је да су СНС (46,7) и Александар Вучић и даље најпопуларнији у Србији, док су на другом месту Ивица Дачић и његова Социјалистичка партија Србије (13,3 одсто) која бележи благи раст у односу на јулско истраживање.

Резултати најновијег истраживања спроведеног у октобру на територији Србије без Косова и Метохије, на 1.050 испитаника, показали су да су изнад цензуса још Демократска странка са 6,5 одсто и Социјалдемократска странка са 5,9 одсто, док су све остале политичке партије испод цензуса.

ПУПС је нестао, истопио се у ова три месеца, а цех су делом платили и зато сто се нису противили умањењу пензија, рекао је Вукадиновић.

На питање постоји ли потреба и простор за нову политичку снагу у Србији, 44,70 одсто испитаника одговорило је потврдно и ту је, према реченима Вукадиновића, резервоар гласова за које се боре политичке странке.

На листи најпопуларнијих политичара иза Вучића су Драган Марковић Палма, Расим Љајић, Ивица Дачић, Томислав Николић, Зорана Михајловић, док је рејтинг лидера опозиције изузетно лош.

Улазак Србије у ЕУ подржава 54,40 одсто грађана, противи се 30,40 одсто, док је за улазак у НАТО 11,90 одсто, а против 71,90 одсто.

Готово исти толико грађана је за савез с Русијом (70,10 одсто), а против таквог савеза је 15,40 одсто.

Предност најбољим могућим односима с Русијом у односу на ЕУ дало је 27,80 одсто грађана, Европску унију као први избор види 14,10 одсто, а једнаку подршку добрим везама с Русијо и са ЕУ подржава 51,10 одсто грађана.

Овај последњи податак Вукадиновић је прокоментарисао као "омиљени спорт грађана - седење на две столице", приметивши да је питање колико је то могуће.

Међу страним лидерима, иза Путина, који је најпопуларнији за 37,80 одсто грађана, следи немачка канцеларка Ангела Меркел (10 одсто), док Барака Обаму као најомиљенијег страног лидера види 0,80 одсто.

Војна парада допала се грађанима и чак је 71,10 одсто дало позитивне оцене, док се против такве манифестације у истраживању изјаснило16,8 одсто.

Истовремено Параду поноса подржава 22 одсто, а противи се 67 одсто или две трећине испитаника, што је, према речима Вукадиновића, значајан пораст подршке од четири или пет одсто у односу на ранија истраживања.

(Танјуг)

Бета: СНС убедљиво најпопуларнија

БЕОГРАД, 27. октобра 2014. (Бета) - Ако би у Србији наредне недеље били одржани избори 46,7 одсто бирача гласало би за Српску напредну странку, резултат је истраживања Нове српске политичке мисли, речено је у понедељак у Београду.

Према истраживању, за Социјалистичку партију Србије би гласало 13,3 одсто, за Демократску странку 6,5 одсто, а за Социјалдемократску странку 5,9 одсто бирача. Остале странке остале би испод цензуса.

Истраживање урадјено у Србији, у октобру 2014. на 1.050 испитаника, показало би да је лидер СНС и премијер Александар Вучић политичар који улива највише поверења, а иза њега су Ивица Дачић и Расим Љајић.

Улазак Србије у Европску унију подржава 54,4 одсто испитаника, а против је 30,4 одсто, док осталих 15,2 одсто нема став.

Против уласка у НАТО је 71,9 одсто испитаника, док је 11,9 за улазак у ту Алијансу. Без одговора било је 16,2 одсто испитаника.

Градјани су оцењивали и тренутно стање у Србији и највише њих, 44,4 одсто дало је оцену два на скали од један до пет.

Подједнако добре односе с Европском унијом и Русијом жели 51,1 одсто учесника анкете.

Када је у питању популарност страних лидера у Србији, руски председник Владимир Путин је на првом месту као политичар који улива највише поверења и за њега се определило 74,80 одсто испитаника. На другом месту је Ангела Меркел која има 19,7 одсто.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер