среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Потапа ли Дачић Николићеву платформу; Новости - Премијер и сарадници председника прекорили Дачића
Хроника

Политика: Потапа ли Дачић Николићеву платформу; Новости - Премијер и сарадници председника прекорили Дачића

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2015.

Станислава Пак је оцену шефа дипломатије да је платформа за КиМ закаснела назвала опасном поруком јер инсинуира несагласност између председника и премијера. – Александар Вучић поручио да би било боље да се различите идеје о кључним државним питањима износе унутар државног руководства

Николићева платформа за Косово и Метохију, која је пре десетак дана стигла у Вучићев кабинет, а о чијој садржини се зна само оно што је незванично процурило у јавност, узбуркала је јуче односе између Андрићевог венца и Немањине, чиме се наметнуло питање да ли је почело рушење предлога председника Србије и пре него што је влада заузела званичан став.

На Дачићеву оцену да је Николићев предлог да се аутономијом Косова унутар Србије реши тај проблем закаснео и да је подела КиМ најбољи, најправеднији и једини могућ приступ решавању тог проблема, оштро је одговорила саветница председника Србије Станислава Пак, која сматра да је Дачићева порука опасна јер, како каже, инсинуира да постоји несагласност између председника и премијера око кључног политичког питања.

Тим поводом се јуче, вероватно с циљем да стиша набујале политичке страсти око Николићеве платформе, огласио и сам премијер. Александар Вучић је поручио да би било боље да се различите идеје о кључним државним питањима износе унутар државног руководства, а да се у јавност излази са усаглашеним ставовима.

Не увиђајући смисао свађа, Вучић је, упитан да прокоментарише изјаву шефа дипломатије, рекао и да „само уједињени можемо да постигнемо очување државног и националног интереса и економски просперитет”. Уз опаску да не зна ни да ли је Дачић видео платформу за КиМ, навео је да је Србија у погледу питања КиМ водила добру политику. „Зато тражим да више разговарамо и излазимо са усаглашеним решењима”, рекао је премијер, према Танјугу.

Да ли платформа ствара раздор између председника и владе? На ово питање Дачић је, у интервјуу за „Вечерње новости”, одговорио да му је блиска политика коју води премијер, али да је сигурно да председник владе има контакте са председником државе и да се њих двојица консултују око међународних тема.

Истичући да је једини начин за договор са Албанцима тај да Србији припадне север, а да Албанцима остану територије јужно од Ибра и да би о томе требало да се разговара, Дачић је оценио да би било катастрофално по српске националне интересе уколико би се наставила пракса да се седи у Београду и држе предавања о томе како нико не сме да дискутује о Косову, док цео свет о томе расправља у ситуацији када је више од сто земаља признало независност.

Поводом Дачићевих тврдњи да је касно за платформу, Станислава Пак, саветница председника Србије, у писаној изјави коју је добила „Политика”, наводи да се постављају следећа питања и недоумице: „Да ли је потпредседник владе и министар спољних послова прочитао платформу? Да ли је он положио заклетву и обавезао се на поштовање Устава Републике Србије, који у члану 8 предвиђа да је територија Републике Србије недељива и да је граница републике неповредива? Да ли се то министар залаже за прекрајање граница Србије? За то да већи део територије и већи део становништва покрајине не буде више у Србији?”

Порука са тако високог политичког места веома је опасна јер инсинуира да постоји несагласност између председника и премијера око кључног политичког питања, сматра Пакова, напомињући да то није случај. „Председник владе је нагласио да је платформа озбиљан документ о коме ће разговарати са председником републике. Детаље ће заједнички разматрати и свакако да је могуће да платформа буде модификована у складу са Уставом”, тврди Пакова.

Она затим каже да из Дачићеве поруке послате грађанима Србије провејава висок степен политичке несамосталности да државни врх Србије није у стању да правилно и праведно формулише битне државне и националне интересе, што, како каже, такође није случај. „Приоритет свих приоритета јесте пуноправно чланство у Европској унији. Међутим, ако постоји услов да се ради уласка у ЕУ Србија одрекне дела своје територије, да ли постоји неко ко ће на себе преузети историјску одговорност да тако нешто потпише”, пита она.

А у вези са Дачићевом тврдњом да је подела најбржи, најбољи и једини могући начин решавања косовског питања, она каже: „Како то он уопште зна да би се Албанци сложили са поделом Косова и Метохије и ко је то питање поставио Србима? Даље, министар спољних послова тврди да је позиција Србије слаба зато што зависимо од вета Русије и Кине у Савету безбедности УН. Напротив, позиција Србије је јака, не само зато што има подршку Русије и Кине у СБ УН већ зато што води отворену и нелицемерну политику према партнерима из ЕУ, САД и целог региона Балкана. То партнери из целог света изузетно поштују. Да ли министар мисли да ће нам одрицање од дела територије ојачати позицију?”

Пакова, између осталог, истиче да су међународно право и правда на страни Србије. „Само чврста државна политика Србије у погледу основних националних интереса довешће до решења које би било компромис и за једну и за другу страну”, наглашава саветница председника.

Неки дипломатски извори су пак из Дачићеве изјаве закључили да се платформа, и пре него што је влада заузела став према њој, „потапа” и као аргументе за ту тврдњу навели премијеров пут у САД и то што западни амбасадори избегавају да коментаришу Николићев предлог, правдајући се да с њим нису упознати.

Иво Висковић, професор ФПН-а и бивши амбасадор Србије у Берлину, сматра супротно – да ће се о платформи још разговарати унутар владе и међу главним учесницима „у том вишегласју”. „Сасвим је логично да се она озбиљно размотри јер је дошла као озбиљан предлог из институције која је једна од највиших у држави – председника Србије. Наравно, исход ће зависити од тога како се процени њен садржај. Сви о садржају нагађамо на основу онога што је процурило у јавност. Наравно, ту постоје многи детаљи који су и те како битни, мада је у свему овоме најважнија суштинска идеја да се Албанцима евентуално понуди један изузетно висок степен аутономије”, каже Висковић и изражава бојазан да је управо тај став закаснео – да Албанци то неће прихватити „јер тешко да би се било ко помирио с тим да се враћа на нижи статус од онога који данас има”.

Влада је, како каже, обавезна да предложени документ размотри и она ће саопштити свој став. „Процедурално се засад све ради како треба. И не би било ништа страшно ако би став владе био да платформа ипак није став са којим би требало ићи пред скупштину и са којом би требало зацементирати неку позицију за будућност”, подвлачи Висковић, додајући да и амерички председник има многе иницијативе које не прођу у Конгресу.

Шта се зна о платформи

– Према ономе што се досад појавило у јавности незванично, у платформи је предложено давање широке аутономије Косову, које би имало многа овлашћења, по угледу на Устав из 1974, али не и независност. Та овлашћења, наводно, не би подразумевала и право на вођење спољне политике и политике одбране.

– Према предлогу, север Косова би требало да се третира у складу са Уставом Србије, што би значило да се северно од Ибра примењује правни систем Србије.

– Кад је реч о заједници српских општина, она би требало да има третман који су Албанци имали у време постојања СФРЈ, да однос ЗСО према Приштини буде сличан ономе који је САП Косово имало према СР Србији на основу Устава 1974.

Биљана Чпајак

(Политика)

Премијер и Председништво одговорили на опаску шефа дипломатије да је платформа о КиМ закаснила. Вучић: Не знам ни да ли је вицепремијер прочитао Николићев текст. Пак Станковић: Залаже ли се министар за прекрајање граница Србије.

Премијер Србије и сарадници шефа државе прекорили су у петак Ивицу Дачића јер је за "Новости" изјавио да је Николићева платформа закаснила и да је подела Косова реалнија од његовог предлога.

Александар Вучић је поводом интревјуа шефа дипломатије "Новостима" поручио да би било боље да се различите идеје о кључним државним питањима износе унутар државног руководства, а да се у јавност излази само са усаглашеним ставовима.

- Само уједињени можемо да постигнемо очување државног и националног интереса, као и економски просперитет. Не знам ни да ли је Дачић видео платформу председника Томислава Николића. Србија је по питању КиМ водила добру политику. Зато тражим да више разговарамо и излазимо са усаглашеним решењима. Не видим смисао у томе да се препиремо и свађамо.

Поводом Дачићеве оцене да је Николићева платформа закаснела, саветница председника Србије Станислава Пак Станковић у петак је за наш лист рекла:

- Такве тврдње отварају питања: да ли је министар спољних послова прочитао платформу? Да ли је он положио заклетву и обавезао се на поштовање Устава који предвиђа да је територија Србије недељива и граница неповредива? Да ли се то министар залаже за прекрајање граница Србије? За то да већи део територије и већи део становништва Покрајине не буде више у Србији?

Да ли би прихватили поделу?

На Дачићев став да је подела најбржи и једини могући начин решавања косовског питања, Пак Станковић узвраћа питањем: - Како то Дачић уопште зна да би се Албанци сагласили са поделом КиМ и ко је то питање поставио Србима?

Порука са тако високог политичког места веома је опасна, сматра Пак Станковић, "јер инсинуира да постоји несагласност између председника и премијера око кључног политичког питања":

- Напротив, то није случај. Премијер је нагласио да је платформа озбиљан документ о коме ће разговарати са председником. Детаље ће заједнички разматрати и свакако је могуће да платформа може бити модификована у складу са Уставом.

Саветница шефа државе поручује да докле год ми будемо чврсто на позицији непризнавања, независност КиМ неће бити ни трајна ни одржива.

- Само чврста државна политика Србије по питању основних националних интереса довешће до решења које би било компромис и за једну и за другу страну. Са те позиције можемо говорити о такозваном историјском компромису између српског и албанског народа - закључује саветница председника.

Лидер социјалиста је, да подсетимо, поручио у "Новостима" и да је њему ближа политика према Косову коју води премијер Вучић. То је оставило утисак да државни врх има два приступа.

Али, и премијер Вучић и сарадници шефа државе позвали су у петак да се јединственим приступом дође до најбољег и најреалнијег предлога Србије.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер