петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Новац од Телекома за отплату комерцијалних кредита
Хроника

Новости: Новац од Телекома за отплату комерцијалних кредита

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Део средстава које ће Србија добити од продаје националног телеоператера, биће употребљен за отплату већ узетих, прилично неповољних комерцијалних кредита

Новац од продаје већинског пакета “Телекома Србије” биће употребљен за развој, а не за текућу потрошњу - порука је коју, пред почетак друге (и завршне) фазе продаје националног телеоператера свакодневно упућују званичници. Међутим, према Закону о буџету за наредну годину, о којем се управо расправља у Скупштини Србије, предвиђено је да се, “уколико се у току године обезбеде примања од приватизације, пропорционално смање кредитни извори и емисија државних хартија од вредности”, чије је издавање планирано како би се покрио планирани минус у државној каси.

Како се незванично може чути из Немањине, део средстава које ће Србија добити у току наредне године од продаје Телекома, а која ће, према управо усвојеном закључку Владе, бити бар 1,4 милијарди евра, биће употребљен и за отплату већ узетих, прилично неповољних комерцијалних кредита.

Ту су, пре свега, кредит од 40 милиона евра узет од Војвођанске банке, чија отплата почиње од априла 2011. године. Само месец касније држава би морала да отпочне и отплату зајма од Алфа банке, вредног 30 милиона евра, као и од оних узетих од Пиреус банке (40 милијарди динара) и ЕФГ банке. Обавезу враћања од 100 милиона евра држава има и према Марфин банци, док је зајам узет од Ерсте банке 40 милиона евра. За све ове кредите камате су комерцијалне и износе око пет одсто.

Држава, иначе, има још око 250 милиона евра вредне зајмове које је узела недавно, а чија је отплата планирана од 2012. године уз камату од преко шест одсто. Како се најављује, управо ове кредите покушаће да врати у што краћем року.

Озбиљне обавезе држава има и према купцима њених обвезница, за које је камата била више него атрактивна. У овој години издате су, наиме, државне хартије од вредности где је, зависно од тога да ли су тромесечни или дванаестомесечни рокови доспећа, динарска камата од 11 до 12,8 одсто. Укупна обавеза државе по овом основу је чак 1,16 милијарди евра. Ту су и државни записи издати са доспећем за 18 месеци у вредности од скоро 180 милиона евра и динарску камату од 13 одсто.

У буџету за наредну годину, подсетимо, за плате се издваја готово 200 милијарди динара, за редовну исплату пензија 230 милијарди динара, а социјална давања 89 милијарди динара. Планирани приходи државе су око 150 милијарди динара већи од наведених трошкова који представљају најкласичнију текућу потрошњу. Минус државе биће 120,5 милијарди динара.

ОТПЛАТА ЗАЈМОВА ЗА 2011.

* укупно за наредну годину 413,9 милијарди динара

* отплата главнице за емитоване хартије 375,3 милијарди

* оптлата главнице примљених кредита 34,7 милијарди

Шта је најављено

Према најавама које је Влада Србије дала ММФ, пред недавно одржани Борд директора ове институције, план државе је да наредну, 2011. годину завршимо са јавним дугом од 41 одсто БДП. Задужење ће расти, упркос чињеници да ће приватизациони приход од Телекома бити минимум 1,4 милијарду евра. Да подсетимо, законом се држава обавезала да је максимум њеног задуживања 45 одсто БДП. Практично, за наредне године, у којима се, иначе, такође предвиђа дефицит, остаје свега четири одсто БДП “простора” за нове дугове. Претворено у новац, то износи 120 милијарди динара, тачно онолико колики је обим овогодишњег минуса републичке касе за наредну годину

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер