Početna strana > Hronika > Novinarska udruženja uputila pismo predsedniku Srbije zbog ugrožene slobode štampe
Hronika

Novinarska udruženja uputila pismo predsedniku Srbije zbog ugrožene slobode štampe

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. april 2011.

Novinarska udruženja i asocijacije uputile su otvoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću u kojem se izražava nezadovoljstvo zbog toga što još nije usvojena Medijska strategija i u kojem se ocenjuje da je stanje u medijima "gore nego ikada" od 5. oktobra 2000. godine.

"Sloboda štampe u Srbiji je danas ozbiljno ugrožena. Stanje u medijima je gore nego što je ikada bilo od petog oktobra, a država ne čini govoto ništa da pomogne medijskoj industriji da preživi krizu... Ovo nije reforma medija koju ste obećali kada ste došli na vlast", navodi se u zajedničkom pismu Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), ANEMA-a i Lokal presa. Pismo će, takođe, biti upućeno i predstavnicima Evropske komisije, Evropske unije i OEBS-a.

Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović je na konferenciji za novinare pročitala pismo u kojem se dodaje da je lokalna štampa na izdisaju, da je položaj novinara bedan, da su pojedini istraživački novinari pod zaštitom policije a da nezavisne novine "stradaju zbog pogrešne primene prava u nepravičnim sudovima".

"Stanje je krajnje alarmantno, a vladajuća koalicija zateže čak i sa donošenjem strategije razvoja medija na koju se, u dogovoru sa nama i sa EU, pre više od godinu dana čvrsto obavezala. Probijanje rokova i rastezanje statusa kvo direktno ugrožava primenu temeljnog evropskog principa da država ne sme da upravlja medijima, niti da utiče na uređivačku politiku", rekla je ona.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović je ukazao da su lokalni mediji posebno ugroženi zbog nedostatka Medijske strategije i zbog uticaja ekonomske krize i upozorio da mnoge medijske kuće na lokalu odumiru jer imaju nelojalnu konurenciju u medijima koje finansiraju lokalne samouprave. Obradović se založio da se usvoji preporuka kojom se definiše kolika je suma koju lokalne samouprave izdvajaju za funkcionisanje medija i da se taj novac dodeljuje na javnim konkursima i pod jasnim uslovima za sve zainteresovane medije. "Neki mediji će i tako morati da se ugase, ali neka to uradi tržište a ne država preko lokalnih samouprava", rekao je on.

Predsednik NDNV Dinko Gruhonjić rekao je da je medijska slika u Vojvodini "sumorna" i da preti gašenje pojedinih medija koji imaju višedecenijsku tradiciju informisanja građana, poput novosadskog lista Dnevnik. On je kao najveće probleme na medijskoj sceni Vojvodine identifikovao nedovoljno definisan status pokrajinskog Javnog servisa, i po pitanju kvaliteta sadržaja i po pitanju statusa zaposlenih, ali i činjenicu da je Nacionalnim savetima manjina omogućeno da učestvuju u formiranju medija na jezicima manjina što je, prema njegovoj oceni, "prikrivena etatizacija" medija jer se i oni finansiraju iz budžeta. "Na medijskoj sceni je na delu politika dirigovanog haosa i postoji tendencija da se i medijska scena ukrupni, po ugledu na političku. Cilj je da neki mediji u tom haosu odumru, a to će prvo biti mediji koji su do sada uspevali da se odupru političkim pritiscima", rekao je on.

Gruhonjić je rekao da za poboljšanje situacije na medijskoj sceni nije dovoljno samo angažovanje medijskih udruženja već i sindikata, za koje je ocenio da ne rade svoj posao kako bi trebalo.

Predsednik ANEM-a Saša Mirković je rekao da udruženja već dva meseca nemaju nikakve povratne informacije iz nadležnog ministarstva po pitanju strategije i izrazio bojazan da će i ta priča "biti saterana u ćošak" zbog predstojećih izbora.

Predsednik Izvršnog odbora Lokal presa Dejan Miladinović je ocenio da eventualno usvajanje Medijske strategije neće rešiti sve probleme medija ali da će postaviti jasna pravila igre, pa će mediji, naročito u lokalnim sredinama, znati u kakvoj su situaciji.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner