четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новинарска удружења упутила писмо председнику Србије због угрожене слободе штампе
Хроника

Новинарска удружења упутила писмо председнику Србије због угрожене слободе штампе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

Новинарска удружења и асоцијације упутиле су отворено писмо председнику Србије Борису Тадићу у којем се изражава незадовољство због тога што још није усвојена Медијска стратегија и у којем се оцењује да је стање у медијима "горе него икада" од 5. октобра 2000. године.

"Слобода штампе у Србији је данас озбиљно угрожена. Стање у медијима је горе него што је икада било од петог октобра, а држава не чини говото ништа да помогне медијској индустрији да преживи кризу... Ово није реформа медија коју сте обећали када сте дошли на власт", наводи се у заједничком писму Удружења новинара Србије (УНС), Независног удружења новинара Србије (НУНС), Независног друштва новинара Војводине (НДНВ), АНЕМА-а и Локал преса. Писмо ће, такође, бити упућено и представницима Европске комисије, Европске уније и ОЕБС-а.

Председница УНС-а Љиљана Смајловић је на конференцији за новинаре прочитала писмо у којем се додаје да је локална штампа на издисају, да је положај новинара бедан, да су поједини истраживачки новинари под заштитом полиције а да независне новине "страдају због погрешне примене права у неправичним судовима".

"Стање је крајње алармантно, а владајућа коалиција затеже чак и са доношењем стратегије развоја медија на коју се, у договору са нама и са ЕУ, пре више од годину дана чврсто обавезала. Пробијање рокова и растезање статуса кво директно угрожава примену темељног европског принципа да држава не сме да управља медијима, нити да утиче на уређивачку политику", рекла је она.

Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић је указао да су локални медији посебно угрожени због недостатка Медијске стратегије и због утицаја економске кризе и упозорио да многе медијске куће на локалу одумиру јер имају нелојалну конуренцију у медијима које финансирају локалне самоуправе. Обрадовић се заложио да се усвоји препорука којом се дефинише колика је сума коју локалне самоуправе издвајају за функционисање медија и да се тај новац додељује на јавним конкурсима и под јасним условима за све заинтересоване медије. "Неки медији ће и тако морати да се угасе, али нека то уради тржиште а не држава преко локалних самоуправа", рекао је он.

Председник НДНВ Динко Грухоњић рекао је да је медијска слика у Војводини "суморна" и да прети гашење појединих медија који имају вишедеценијску традицију информисања грађана, попут новосадског листа Дневник. Он је као највеће проблеме на медијској сцени Војводине идентификовао недовољно дефинисан статус покрајинског Јавног сервиса, и по питању квалитета садржаја и по питању статуса запослених, али и чињеницу да је Националним саветима мањина омогућено да учествују у формирању медија на језицима мањина што је, према његовој оцени, "прикривена етатизација" медија јер се и они финансирају из буџета. "На медијској сцени је на делу политика диригованог хаоса и постоји тенденција да се и медијска сцена укрупни, по угледу на политичку. Циљ је да неки медији у том хаосу одумру, а то ће прво бити медији који су до сада успевали да се одупру политичким притисцима", рекао је он.

Грухоњић је рекао да за побољшање ситуације на медијској сцени није довољно само ангажовање медијских удружења већ и синдиката, за које је оценио да не раде свој посао како би требало.

Председник АНЕМ-а Саша Мирковић је рекао да удружења већ два месеца немају никакве повратне информације из надлежног министарства по питању стратегије и изразио бојазан да ће и та прича "бити сатерана у ћошак" због предстојећих избора.

Председник Извршног одбора Локал преса Дејан Миладиновић је оценио да евентуално усвајање Медијске стратегије неће решити све проблеме медија али да ће поставити јасна правила игре, па ће медији, нарочито у локалним срединама, знати у каквој су ситуацији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер