Početna strana > Hronika > Novinari Ruperta Mardoka prisluškivali telefone rodbine poginulih vojnika
Hronika

Novinari Ruperta Mardoka prisluškivali telefone rodbine poginulih vojnika

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. jul 2011.

Prema pisanju britanske štampe, tablodini nedeljnika “News of the world”, čiji je vlasnik Rupert Mardok, prisluškivao je, pored mobilih telefona poznatih ličnosti, i telefone porodica vojnika poginulih u Avganistanu.

To je u ovoj zemlji izazvalo veliki skandal, tako da je čak i premijer Kameron najavio da će o ovim slučajevima pokrenuti javnu istragu, dok je vojna dobrotvorna ustanova Britiš Rojal Lidžn najavila da će prekinuti svoju propagandnu saradnju ovim nedeljnikom, inače u vlasništvu mardokove kompanije “Njuz internešenel”, koja izdaje i britanske listove “Tajms” i “San”.

Kako “Dejli telegraf” piše, brojevi telefona rođaka poginulih vojnika nađeni su u dokumentaciji prvatnog detektiva Glena Malkera, za koga se zna da je istraživao po nalogu za “News of the world”.

Preuzimanje rizika i hod po ivici za Ruperta Mardoka su oduvek predstavljali jednu od cena njegovog načina poslovanja, ali skandal oko prisluškivanja glasovne pošte za račun njegovog tabloida “News of the world”, koji se u Britaniji sve više širi i koji je ovim obrtom poprimio krajnje neprijatne razmere, preti da imidž ove široko razgranate medijske kompanije (pripadaju joj i Foks netvorks i Njujork post) ukalja na način na koji to sa dosadašnjim skandalima nije bilo slučaj.

Mardok je u sličnim situacijama u prošlosti čekao dok se kritičari na umore, ili je pak brzo reagovao kako bi ograničio štetu, a od srede je ponovo pribegao ovoj potonjoj taktici. Kompanija je osudila prisluškivanje i najavila je da će sarađivati sa istražiteljima, ali čini se da pričinjena šteta ovog puta neće moći tako lako da se otkloni.

- U zavisnosti od toga u kom pravcu se istraga bude kretala, koliko je sve to bilo rašireno i ko je o čemu bio obavešten, ovo je nešto što bi moglo ozbiljno da ga ukalja. Ovo je stvar institucionalne pririode - smatra Rem Rajder, izdavač i viši podpredsedik “Ameriken džornalizam rivju”, časopisa posvećenog američkom novinarstvu.

Kako je moguće neovlašćeno prisluškivanje mobilnih telefona? Dok su mobilni telefoni bili analogni, prisluškivanje je bilo moguće uz pomoć skenera, ali od kako su postali digitalni, ta mogućnost uglavnom više ne postoji.

Njuškalima se, međutim, ukazala nova mogućnost da guraju nos u tuđ privatni život - zahvaljujući govornoj pošti, i mogućnosti da joj se pristupi sa drugog telefona, koju su operateri obezbedili zbog korisnika koji su na putu, negde gde nema dometa, i slično. Da bi to učinio, korisnik mora da pozove svoj telefon, a kada on zazvoni, da unese pin kod.

Mobilni telefoni su, pritom, godinama imali za sve iste, paušalne pin kodove kao što su 3333, 1234, 0000, za koje se očekivalo da će ih korisnik promeniti, ali gotovo niko to nije činio.

Radoznali novinari i privatni detektivi su se, stoga, dosetili da mogu da pozovu telefon osobe za koju su zainteresovani, sačekaju da zazvoni, i ako im se ona ne javi mirno ubace neki od poznatih pin kodova i preslušaju njenu glasovnu poštu. Oni veštiji bi nakon toga čak i promenili pin kod, kako podataka ne bi mogla da se dočepa i konkurencija.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner