Хроника

Новинари Руперта Мардока прислушкивали телефоне родбине погинулих војника

Штампа
четвртак, 07. јул 2011.

Према писању британске штампе, таблодини недељника “News of the world”, чији је власник Руперт Мардок, прислушкивао је, поред мобилих телефона познатих личности, и телефоне породица војника погинулих у Авганистану.

То је у овој земљи изазвало велики скандал, тако да је чак и премијер Камерон најавио да ће о овим случајевима покренути јавну истрагу, док је војна добротворна установа Бритиш Ројал Лиџн најавила да ће прекинути своју пропагандну сарадњу овим недељником, иначе у власништву мардокове компаније “Njuz internešenel”, која издаје и британске листове “Тајмс” и “Сан”.

Како “Дејли телеграф” пише, бројеви телефона рођака погинулих војника нађени су у документацији прватног детектива Глена Малкера, за кога се зна да је истраживао по налогу за “News of the world”.

Преузимање ризика и ход по ивици за Руперта Мардока су одувек представљали једну од цена његовог начина пословања, али скандал око прислушкивања гласовне поште за рачун његовог таблоида “News of the world”, који се у Британији све више шири и који је овим обртом попримио крајње непријатне размере, прети да имиџ ове широко разгранате медијске компаније (припадају јој и Foks netvorks и Njujork post) укаља на начин на који то са досадашњим скандалима није било случај.

Мардок је у сличним ситуацијама у прошлости чекао док се критичари на уморе, или је пак брзо реаговао како би ограничио штету, а од среде је поново прибегао овој потоњој тактици. Компанија је осудила прислушкивање и најавила је да ће сарађивати са истражитељима, али чини се да причињена штета овог пута неће моћи тако лако да се отклони.

- У зависности од тога у ком правцу се истрага буде кретала, колико је све то било раширено и ко је о чему био обавештен, ово је нешто што би могло озбиљно да га укаља. Ово је ствар институционалне пририоде - сматра Рем Рајдер, издавач и виши подпредседик “Ameriken džornalizam rivju”, часописа посвећеног америчком новинарству.

Како је могуће неовлашћено прислушкивање мобилних телефона? Док су мобилни телефони били аналогни, прислушкивање је било могуће уз помоћ скенера, али од како су постали дигитални, та могућност углавном више не постоји.

Њушкалима се, међутим, указала нова могућност да гурају нос у туђ приватни живот - захваљујући говорној пошти, и могућности да јој се приступи са другог телефона, коју су оператери обезбедили због корисника који су на путу, негде где нема домета, и слично. Да би то учинио, корисник мора да позове свој телефон, а када он зазвони, да унесе пин код.

Мобилни телефони су, притом, годинама имали за све исте, паушалне пин кодове као што су 3333, 1234, 0000, за које се очекивало да ће их корисник променити, али готово нико то није чинио.

Радознали новинари и приватни детективи су се, стога, досетили да могу да позову телефон особе за коју су заинтересовани, сачекају да зазвони, и ако им се она не јави мирно убаце неки од познатих пин кодова и преслушају њену гласовну пошту. Они вештији би након тога чак и променили пин код, како података не би могла да се дочепа и конкуренција.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]