петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови генерални штрајк у Грчкој
Хроника

Нови генерални штрајк у Грчкој

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. мај 2010.

У поноћ је у Грчкој почео двадесетчетворочасовни генерални штрајк у знак протеста против владиних мера штедње. Синдикати оцењују да најављене мере штедње продубљују кризу.

Запослени у јавном сектору у поноћ су ступили у једнодневни штрајк.Током прошлог генералног штрајка пре две недеље дошло је до озбиљног насиља и три банкарска службеника погинула су у подметнутом пожару.

Многи Грци су почели да се питају да ли такве демонстрације имају смисла, тако да ће ток данашњег штрајка показати право расположење нације.

Штрајк је организовао синдикат државних службеника и запослених у јавном сектору и синдикалне вође се надају да ће на улице изаћи измедју 50 и 100 хиљада демонстраната.

Шта је сврха штрајка, када је јасно да су и грчка влада и парламент решени да спроведу драстичне мере штедње?

"Не дирајте плате и пензије"

Деспина Куцумба је портпарол синдиката Адиди и BBC-ју је рекла да је разочарана владом у Атини.

"Постоје разни начине да се смањи јавна потрошња а да се не дирају плате и пензије. Јавни приходи могу да се повећају убирањем неплаћених пореза који достижу огромне цифре. Влада у том погледу не ради ништа. Једна министарка је пре два дана поднела оставку зато што њен муж већ седамнаест година дугује 5 и по милиона евра у неплаћеним порезима. Влада се труди да покаже да се ствари мењају, али министарка је поднела оставку тек кад су једне новине обелоданиле овај скандал."

Деспина Куцумба је даље рекла да не мисли да је њен синдикат у раскораку с другим грчким радницима, иако анкете показују да се већина Грка слаже да су промене потребне и да жртве морају да се поднесу.

"Људи у анкетама питају да ли желе промене. Наравно да их желе, и ја желим промене. Међутим, анкете се никад не баве природом тих промена. Постоје многи ствари у државном буџету које би требало променити, али влада се окомила на плате и пензије, чак и мале пензије од 400 евра месечно."

Атински портпарол синдиката државних службеника и радника у јавном сектору рекла је BBC-ју и да ће се штрајк наставити док влада не промени своју политику.

Она мисли да ће брзо постати јасно да актуелне мере не доносе резултате.

"До септембра ће свима у овој земљи бити јасно да уведене мере стезања каиша не нуде излаз, већ Грчку гурају све дубље у кризу."

Грци су посебно незадовољни због наводног утицаја страних организација на владине одлуке и кажу да није демократски да финансијска тржишта одлучују ко ће задржати посао, а ко ће у превремену пензију.

Са своје стране, влада премијера Папандреуа сматра да је морала да учини одређене уступке да би могла да позајми новац потребан да се финансијска криза преброди.

Грчка мора да поштује правила или да се једнострано одрекне евра

Стивен Луис из финансијске институције Моњумент секјуритис истиче да демонстранти морају да схвате да Грчка мора да поштује правила еврозоне све док користи евро.

Једини начин да то избегне би био да се једнострано одрекне евра јер тада не би морала да поштује правила која постављају њени партнери у еврозони.

Међутим, и то би имало своје лоше стране, упозорава Стивен Луис.

"Није потпуно јасно на ком би се нивоу нашла независна грчка валута, односно колика би морала да буде девалвација у односу на актуелно стање и колико би пад вредности домаће валуте утицао на раст инфлације због пораста цена увозне робе."

Министри финансија еврозоне ће се у петак у Бриселу поново састати да размотре проблем грчког дуга.

У Грчкој а и у остатку Европе преовлађује утисак да крај ове кризе није близу и страховање да ће се она проширити на друге делове еврозоне.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер