петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Српска жандармерија на Косову? Реаговао и Авдулах Хоти; КФОР: Заједничка патрола српске војске и наших војника у Карачеву
Хроника

Нова.рс: Српска жандармерија на Косову? Реаговао и Авдулах Хоти; КФОР: Заједничка патрола српске војске и наших војника у Карачеву

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. август 2020.

Да ли у Карачеву - селу у пограничној зони између Косова и централне Србије, има припадника српске жандармерије, питање је на које одговор траже сви - од медија у Приштини, који овакве информације преносе, до косовског премијера Авдулаха Хотија, који се прикључио овој теми најављујући ускоро детаљан извештај.

Премијер Косова Авдулах Хоти, којег је Аљбин Курти раније оптужио да је планирао специјалну полицијску акцију у Карачеву и Зубином Потоку што он тада није одобрио, најавио је да ће ускоро имати детаљан извештај о ситуацији у селу Карачево где су се по наводима посланика Самоопредељења Мефаиља Бајћиновција, појавили припадници Жандармерије МУП-а Србије.

Истовремено, Косовска полиција саопштава да српске специјалце тамо није затекла.

“Наши грађани у том делу неће бити без заштите институција. Наше акције биће у складу са Уставом и законима и биће координисане добро са свим безбедносним механизмима у земљи”, навео је Хоти на Фејсбуку, а пренео портал Коссев.

Посланик Самоопредељења Мефаиљ Бајћиновци јуче је објавио видео запис из Карачева код Косовске Каменице у ком се по његовим наводима, виде припадници српске Жандармерије.

Он је позвао косовске безбедносне институције да “хитно реагују у циљу заштите грађана, суверенитета и територијалног интегритета Косова”.

Међутим, ни синоћ, ни данас косовске институције, пре свега полиција, нису потврдиле догађај, наводећи за медије у Приштини да провером терена нису затекли српску жандармерију, пише Коссев.

Ово није први пут да косовски медији извештавају о наводном боравку српске жандармерије, додаје тај портал.

Село Карачево се налази у пограничној зони између Косова и централне Србије, у општини Косовска Каменица, у гњиланском крају, а пограничне линије у овом делу раније су регулисане између Републике Србије и БЈР Македоније. Како наводи Коссев, према Кумановском споразуму, не надзире га Косовска полиција, већ КФОР.

КФОР о Карачеву: Заједничка патрола српске војске и КФОР-а

 „Припадници КФОР-а из Регионалне команде Исток спровели су синхронизовану патролу са колегама из Војске Србије на административној линији у близини села Ходоновце, у општини Каменица“, саопштио је управо КФОР. Овиме је решена бура која од синоћ траје у косовским медијима о „упаду 11 припадника српске жандармерије“ у село Карачево.

Након што је посланик Самоопредељења Мефаиљ Бајћиновци (Мефаил Бајqиновци) објавио синоћ видео запис из Карачева код Каменице са тврдњом да је српска жандармерија наводно ушла у ово место, позивајући косовске безбедносне институције да „хитно реагују у циљу заштите грађана, суверенитета и територијалног интегритета Косова“, косовски медији су ажурирано извештавали о тој ситуацији.

Данас се у тему укључио и косовски премијер Авдулах Хоти, обећавши ускоро детаљан извештај и наглашавајући да грађани у Карачеву неће бити без заштите институција. Потом ПДК, са оптужбама и осудама, док је бивши косовски премијер Рамуш Харадинај чак отишао у Карачево поделивши сет фотографија одатле уз поруку да косовске безбедносне институције „не смеју више да дозволе овакву провокацију српске жандармерије“.

У Карачево је отишао данас и Бајћиновци, који је посетио и власника локала у Карачеву за којег медији наводе да му је жандармерија „прошла кроз двориште“

Поједини медији објавили су и обавештење са Фејсбук странице под називом „Ослободилачка војска Косова“, која је позвала на сутрашњи одлазак и протест у Карачеву уз упозорење да уколико „држава Косово не предузме мере за оно што се дешава у Карачеву, онда могу добити одговоре као 1998-1999″.

Село Карачево се налази у пограничној зони између Косова и централне Србије, у општини Косовска Каменица, у гњиланском крају, а пограничне линије у овом делу раније су регулисане између Републике Србије и БЈР Македоније.

Део пута ка овом селу налази се на територији централни Србије. Према Кумановском споразуму, не надзире га Косовска полиција, већ КФОР.

Међутим, ни синоћ, ни данас, косовске институције, пре свега полиција, нису потврдиле догађај, наводећи за медије у Приштини да провером терена нису затекли српску жандармерију.

КФОР у писаном саопштењу наглашава да од од 2008. године, синхронизоване патроле КФОР-а и Војске Србије се рутински спроводе и то дуж административне линије, како би се обезбедила безбедност и осигурало да нема незгода. Истовремено су из КФОР-а поручили да спроводе и заједничке патроле са косовским безбедносним организацијама у близини административне линије.

„КФОР сарађује са косовским безбедносним организацијама на целом Косову и са Војском Србије на административној линији између Косова и Србије. Административна линија се протеже на око 350 километара и није јасно означена на терену, нити је дефинисана природним и препознатљивим елементима терена, као што су реке или планински ланци, већ је само истакнута на картама“, навео је КФОР.

Током обављања својих активности, синхронизоване патроле морају прилагодити своје руте теренским ограничењима, објаснили су даље.

„То подразумева да се синхронизоване патроле КФОР-ВС крећу дуж АЛ са одређеним степеном прилагођавања коју намеће терен. Међутим, ни у једном тренутку елементи синхронизоване патроле ВС нису одвојени од припадника КФОР-а, и то је био случај и овог пута“.

У саопштењу су поручили да ће КФОР наставити да сарађује са свим странама на јачању сарадње – и са Косовским безбедносним организацијама и Војском Србије, а у складу са својим манда сходно резолуцији 1244 Савета Безбедности Уједињених нација из 1999 и војнотехничког споразума из исте године.

(Нова.рс, КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер