петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: САД нуде брже интеграције у ЕУ и инвестиције за санкције Русији
Хроника

Нова.рс: САД нуде брже интеграције у ЕУ и инвестиције за санкције Русији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. април 2022.

 Председник Србије Александар Вучић у претходних неколико дана имао је низ састанака са представницима западних земаља, а како сазнајемо, доминантна тема била је позиционирање Србије у односу на догађаје у Украјини. Према информацијама Нова.рс, наша држава позвана је да се придружи санкцијама који је већи део Европе увео Русији, а заузврат јој је понуђена дипломатска подршка у напорима да оконча преговоре за приступ Европској унији и финансијска помоћ.

У претходна три дана, шеф српске државе одржао је низ састанака са представницима западних земаља, па је тако у кратком временском периоду разговорао са амбасадором САД, Кристофером Хилом, а затим и са људима из америчког Сената.

Сенатори Одбора за спољне послове Крис Марфи и Џин Шејхин, као и сенатор Одбора за оружане снаге Том Тилис нагласили су, после разговора са Вучићем, да је у овом историјском тренутку важно да све демократске земље Европе пошаљу јасну поруку Русији и позову је на одговорност. Они су уједно додали да Србија мора да усклади своју спољну политику са Европском унијом.

Међутим, поставља се питање шта ће Србија добити оног тренутка кад се определи и на који начин ће јој се помоћи да превазиђе одговор који ће неминовно уследити из Москве.

Шта Србија може да добије

Извори Нова.рс из дипломатских кругова наводе да јасно изражен став америчких представника да Србија мора да се определи и усклади своју спољну политику са Европом не значи да ће она бити ускраћена за подршку у моменту кад се за то одлучи.

“Вучићу је предочено на који начин ће та подршка изгледати. Конкретно, САД ће још ефективније подржавати европске интеграције Србије и искористиће свој дипломатски утицај да се брже превазиђу процедуралне, односно бирокаратске препреке на путу ка пуноправном чланству у ЕУ. То, наравно, не значи да ће се преко ноћи решити нека отворена питања без чијег решевања Србија не може да постане пуноправни члан европске породице народа, али ће се и њима приступати посвећеније”, наводи наш извор.

Други вид помоћи, према речима нашег саговорника, је финансијске природе:

“Не би требало занемарити и тај вид подршке. Финансијска помоћ ће бити свакако бити значајнија оног тренутка кад се Србија дефинитивно донесе одлуку да је део Запада. Америка може додатно да подржи српску привреду и подстанке своје инвеститоре да долазе и улажу овде”.

На питање да ли постоји опасност да ће Србија бити уведене санкције уколико одбије да се усклади са спољном политиком ЕУ, наш саговорник одговара одрично:

“Те претње су производ спекулација, нико није комуницирао на тај начин. Србији је само предочено колико је за њу значајно да следи политику коју су прихватили, њени суседи у првом реду, али и читава Европа. Наравно, говорило се и томе колико би било штетно да се Србија не придружи томе, али далеко је то од било каквих претњи или уцена”.

Шта је рекао Вучић америчким дипломатама, а шта руском амбасадору

Након састанка са амбасадором САД у Београду, Кристофером Хилом, Вучић је саопштио да се сагласио са америчким дипломатом да је услов за напредак и Србије и целог региона очување мира и стабилности и да је у том смислу подршка САД од изузетног значаја.

Дан касније, најављујући долазак америчких сенаторс у Београд, Хил још прецизније изразио спремност да је његова држава “спремна да подржи усаглашавање Србије са њеним суседима из ЕУ”.

О усклађивању, које се пре свега односи на однос према Русији, говорила је представница америчке делегације из Сената, Џин Шејхин, која је потврдила да су она и њене колеге са председником Србије разговарали и о (не)увођењу санкција Русији.

Она је рекла да је сигурна да ће Србија и САД наставити да разговарају о томе у будућности.

"Као што је председник Србије рекао, будућност Србије лежи на западу са остатком Европе и она се креће у том смеру, трговинске везе, пословне везе, инвестиције. Ако је то намера, онда свакако треба гледати и да имате спољну политику која је усклађена са Европском унијом", нагласила је Шахин.

Подсетимо, пре састанка са америчким представницима, Вучић је обавио разговор и са амбасадором Русије у Србији, Александром Боцан-Харченком, али информације о томе о чему су конкретно разговарали су прилично штуре.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер