среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова "олуја" на Викиликсу – тајни рачуни на Кајманским острвима
Хроника

Нова "олуја" на Викиликсу – тајни рачуни на Кајманским острвима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. јануар 2011.

После објављивања поверљивих америчких дипломатских депеша, интернет сајт Викиликс је на путу да поново усковитла јавност.

Викиликс је у понедељак, званично пред новинарима и ТВ камерама, дошао у посед два ЦД-а са "подацима о око две хиљаде имућних особа које свој новац можда крију на оф шор рачунима како би избегле плаћање пореза".

Извор ових одатака је некадашњи слуђжбеник једне приватне швајцарске банке који је својевремено водио банчине операције у једном од најпознатијих светских пореских скровишта, Кајманским острвима.

Неопорезовани луксуз

Кајманска острва, британска прекоморска територија у западном делу Карипског мора, јужно од Кубе.

Острва, три их је укупно, позната су по пешчаним плажама и луксузним хотелима али и по ономе што немају... порезима.

Кајманску острва су до пре коју годину важила и за пети по снази банкарски центар на планети и седиште су, понекад и фиткивно, хиљада компанија и фирми.

Чај је својевремено Барак Обама у једном говору поменуо да је на једној адреси на Кајмансkим острвима регистровано више од дванaест хиљада фирми.

Све постаје далеко јасније ако се зна да је ова карипска држава једно од најпознатијих светских оф шор пореских уточишта за оне који би да у државама у којима живе и раде, ако је икако могуће, не плате порез.

Имена и рачуни неких од њих, појединаца и компанија, данас су, записани на два ЦД-а доспели у руке сајта Викиликс и његовог оснивача Џулиејна Асанжа.

Податке о именима и рачунима, по неким најавама, скоро две хиљаде пословних људи, личности из света уметности и најмање четрдесет политичара као и низа компанија и хеџ фондова, Викиликсу је доставио Рудолф Елмер.

Осам година увида у трансакције

Пре него што је постао инсајдер, Елмер је на Кајманским острвима осам година радио као шеф операција приватне швајцарске банке Јулиус Баер специјализоване за бригу о парама јако богатих клијената.

Елмер је, на конференцији за новинаре одржаној у Лондону, најавио да он лично неће обелоданити ни једно име али да га брине коришћење оф шор рачуна као средства за утају пореза.

"Желим да омогућим јавности да сазна оно шта ја знам и како овај систем функционише јер се њиме наноси штета нашем друштву. Штета се наноси тако што се на друге тачке преноси новац финансијских институција, мултинационалних конгломерата и изузетно богатих људи. Тај новац се скрива у оф шор центре или технички прецизније ставља под тајну јурисдикцију. То је новац који је данас неопходан нашем друштву како бисмо га образовали, како бисмо помогли људима који се муче да преживе", рекао је Елмер новинарима у понедељак.

Провера података пре објављивања

Шта ће Викиликс урадити са добијеним информацијама обзнаио је лично Џулијан Асанж.

"Ове информације ћемо третирати и као све друге информације које нам дођу у руке. А то значи да ћемо, када будемо анализирали податке и под условом да су валидне као и све друго што примамо, те податке у потпуности обелоданити. Објављивање би могло да уследи за неколико недеља а можда и за пар месеци", објаснио је Асанж.

Познате су тврдње да се подаци о којима је реч односе на раздобље од 1990. до 2009. године и да се по свему судећи , тичу најмање три финансијске институције, укључујуи и банку Јулиус Баер.

Неке од података су Елмеру, како је данас сам у више наврата поновио, доставили други инсајдери.

Јулиус Баер је Елмера отпустила 2002. године када је уочила да поверљиве информације из тог дела света цуре у јавност.

Након што је 2007. године обавестио америчке власти, Рудолф Елмер је ступио у контакт са Викиликсом и то је заправо био први велики продор оовг интернет сајта у свет обелодањивања осетљивих информација.

У неколико земаља су због тога против банчиних клијената подигнуте оптужнице за утају пореза. Елмер је тврдио да клијенти, уз пуно знање високих банчиних службеника, избегавају да плаћају порез.

Подаци непријатни по Швајцарску

Елмера, управо због крешња закона о тајности бакарских рачуна, у среду чека суђење у Швајцарској. Став некадашњег послодавца Рудолфа Елмера, банке Јулиус Баер је, каже новинар економске редакције BBC-ија Тио Легет, предочен још раније.

"Они категорично негирају било какве наговештаје да су богатим клијентима помагали да избегну или заобиђу плаћање пореза. У банци кажу да је Елемр једноставно огорчени бивши службеник чији је циљ да у очима јавности дискредитује банку и њене клијенте. Став банке је, дакле, више него јасан. Очито је међутим да ће довођење непромењљивих швајцарских прописа о тајности банкарских рачуна у центар пажње бити прилично неугодно за ову земљу која је одавно под приличним притиском Сједињених држава и других земаља да ублажи постојеће законе о тајности банкарских рачуна и помогне другим државам да стану на пут утаји пореза", истиче у свом извештају Тео Легет.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер