недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова криза у еврозони: Француска ушла у рецесију, анемичан раст у Немачкој
Хроника

Нова криза у еврозони: Француска ушла у рецесију, анемичан раст у Немачкој

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

Француска је ушла у рецесију након што је у првом тромесечју текуће године забележила пад бруто друштвеног производа (БДП) за 0,2 одсто, објавио је француски Институт за статистику и економска истраживања ИНСЕЕ.

Технички, Француска је у рецесији пошто је њен БДП опао у току последња два узастопна квартала, стоји у саопштењу које преноси Паризјен.

Француска влада је, међутим, потврдила прогнозу раста од 0,1 одсто за 2013, упркос негативном резултату у првом тромесечју, очекујући позитивни преокрет у другој половини године.

Лист подсећа и да је куповна моћ француских домаћинстава у 2012. забележила рекордни пад од 0,9 одсто.

У Немачкој раст свега 0,1 одсто

Немачка, највећа европска економија, забележила је анемичан раст на почетку 2013. године, јер је изузетно хладно време закочило раст привреде, показују данас објављени званични подаци.

Бруто домаћи производ (БДП) Немачке порастао је за само 0,1 одсто у периоду јануар-март, док су аналитичари очекивали снажнији опоравак од 0,3 одсто након успоравања од 0,7 одсто у последњем кварталу 2012. године, показују прелиминарни подаци немачке канцеларије за статистику Дестатис, а преноси Франс прес.

"Екстремно хладни временски услови су у највећој мери криви за слаб раст са почетка године", наведено је у саопштењу Дестатиса.

"Према нашим подацима, једини позитивни импулс су домаћинства која су почетком године повећала потрошњу", наводи се у саопштењу и додаје да су у области спољне трговине, увоз и узвоз значајно смањени.

Детаљнији подаци о привредном расту би требало да буду објављени 24. маја.

За разлику од већине својих суседа, Немачка је била поштеђена најтежих последица дужничке кризе, иако је њен раст значајно успорио крајем прошле године.

Влада у Берлину, Бундесбанка и економски институти, међутим, предвиђају да ће се економија ове године вратити на колосек раста.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер