субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Норберт Бекман-Диркес: Србија је урадила домаће задатке, у преговорима о питању Косова постигнут је велики напредак
Хроника

Норберт Бекман-Диркес: Србија је урадила домаће задатке, у преговорима о питању Косова постигнут је велики напредак

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2015.

 БЕОГРАД - Препоруком Одбора Бундестага о отварању преговора ЕУ са Србијом уважени су велики напори српске владе и значајан напредак Србије у процесу прикључења, оценио је данас директор Конрад Аденауер Фондације (КАС) у Београду Норберт Бекман-Диркес.

Бекман-Диркес је за Тањуг рекао да је Србија добро припремљена улази у преговарачки процес.

"Одлука Одбора за европска питања да немачком Бундестагу препоручи почетак преговора са Србијом је први важан и веома снажан корак у процесу европских интеграција Србије”, рекао је Бекман-Диркес.

То, како објашњава, значи да се процес даљих преговора наставља и у Немачкој и да је Србија претходних година испунила мноштво задатака, те да недавно објављен извештај ЕК о напретку Србије даје позитивну оцену развоја земље у многим областима.

"Те ствари су посланици у Одбору уважили и сходно томе донели одлуку да препоруче Бундестагу да дозволи отварање преговора са Србијом", навео је директор фондације блиске владајућим немачким демохришћанима канцеларке Ангеле Меркел.

Сам Бундестаг ће на некој од наредних седница донети одлуку о томе, али, како истиче, од одлучујућег значаја је то што је Одбор донео и објавио препоруку о почетку преговора са Србијом чиме је пружио немачком парламенту основ за доношење одлуке.

На питање да ли препорука Одбора за отварање поглавља значи да су Немци одржали реч, он одговара: "То је тако".

"Нема нових услова. Услови о којима се већ годинама говори су испуњени и то се наравно види. У моменту када у преговорима са једне стране постоји захтев, а са друге испуњење тог захтева, постаје јасно да треба начинити следећи корак", објашњава он и додаје да је управо то саопштио Одбор за европска питања када је истакао да је Србија урадила домаће задатке.

За Бекман-Диркеса "то је запажен пут који се може назвати и путем мира", нарочито ако се, како каже, има у виду да је у преговорима о питању Косова постигнут велики напредак.

Бриселски споразум донео је побољшање практичних услова живота људи на Косову, каже он и додаје да је недавни самит у Хрватској о избегличкој кризи такође показао да одговорни политичари настоје да пронађу решење у свим могућим питањима.

"Ми смо то веома пажљиво примили к знању", истиче он.

Србија је, како наводи, последњих година направила велики напредак и мада још пуно треба учинити у области привреде, јавне управе, правосуђа и борби против корупције, учињен је велики напор, реформе су започете и приметно је да постоји воља да се ствари промене.

"Мислим да Србија улази добро припремљена у преговоре", каже  он.

Према његовом мишљењу, у Србији тренутно нема застоја, већ је видљива велика динамика са тежњом да се пронађу решења за сва питања која неминовно морају да се реше.

Директор КАС-а такође истиче да је српска влада ове године учинила велике напоре како би ступила у активан процес дијалога са земљама региона попут Босне и Херцеговине, Црне Горе и Албаније, што је, истиче, нарочито важно.

"То су важни импулси који су потекли од Београда", навео је подсетивши да је "историја региона тешка, те сви сви кораци морају да буду пажљиво и добро промишљени".

Бекман-Диркес прецизира да то "у спољној политици доноси добре резултате, баш као и добри односи међу суседима".

Говорећи о билатералним односима, Бекман-Диркес оцењује да је долазак министра спољних послова Немачке Фрнак-Валтера Штајнмајера на самит ОЕБС у Београду следеће недеље свакако добар знак, баш као и чињеница да су ове године Србију посетили многи немачки високи званичници на челу са канцеларком Ангелом Меркел.

"То је позитиван знак који показује да су добри односи Немачке и Србије на правом путу и да између две земље постоје добри и конструктивни разговори", Бекман-Диркес.

"Србија се политички налази на правом путу ка ЕУ, отворена дискусија о предностима, али и захтевима ЕУ доноси корист", навео је Бекман-Диркес који, како каже верује да ће кад Србија заврши преговарачки процес ЕУ у сваком случају бити још богатија.

"Европа није само Европска унија већ много више, а Србија је неспорно Европа", закључио је директор КАС-а у Београду.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер