Početna strana > Hronika > Nobelova nagrada za mir dodeljena Nacionalnom kvartetu za dijalog u Tunisu za doprinos demokratizaciji nakon revolucije
Hronika

Nobelova nagrada za mir dodeljena Nacionalnom kvartetu za dijalog u Tunisu za doprinos demokratizaciji nakon revolucije

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. oktobar 2015.

Nobelova nagrada za mir dodeljena je Nacionalnom kvartetu za dijalog u Tunisu, za doprinos demokratizaciji nakon revolucije u toj zemlji 2011. godine, saopšteno je u Oslu.

Posle revolucije koja je pokrenula "arapsko proleće", poznate i kao "jasmin revolucija", nastupila je demokratska tranzicija na temeljima dogovora četiri organizacije civilnog društva - Lige za ljudska prava, Reda advokata, Udruženja zaposlenih i Ujedinjenih sindikata.

"Kvartet" je dobio Nobelovu nagradu za "odlučan doprinos izgradnji pluralističke demokratije u Tunisu nakon jasmin revolucije 2011. godine".

Prošle godine, nagradu su podelili pakistanska devojčica i aktivistkinja Malala Jusafzaj i indijski borac za prava deteta Kajlaš Satijarti.

Kako je u objavi dobitnika istaknula Kaci Kulman Five, čelnica odbora, kvartet je bio ključan u omogućavanju da Tunis u roku od nekoliko godina uspostavi ustavnu vladu koja garantuje temeljna prava za čitavo stanovništvo bez obzira na rod, politička ili verska uvjerenja.

Tuniški nacionalni kvartet za dijalog čini četiri ključne organizacije koje uključuju rad i principe vladavine prava.

Nobelova nagrada, koja vredi osam milijuna švedskih kruna (972 hiljade dolara) biće uručena u Oslu 10. decembra.

Angela Merkel bila glavni favorit

Pre objave dobitnika Nobela za mir mnogi su predviđali da će prestižnu nagradu osvojiti nemačka kancelarka Angela Merkel, zbog svoje politike prema izbjeglicama, a među favoritima spominjao se i papa Franja.

Norveški Odbor za dodelu Nobelove nagrade odabrao je 273 kandidata za nagradu za mir u 2015. godini, među kojima je 205 osoba i 68 organizacija.

Osim nemačke kancelarke, favoriti za Nobelovu nagradu za mir bili su kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos i čelnik Revolucionarnih kolumbijskih oružanih snaga Timoleon Himenez.

Američki "CNN" je među favoritima naveo i Dmitrja Muratova, glavnog urednika i jednog od osnivača nezavisnih ruskih novina "Novaja Gazeta", mirovnu organizaciju "Artikl9" i Musi Zeraiju koji je telefonski kontakt za izbeglice i migrante koji preko mora stižu u Evropu, i koji njihove koordinate šalje spasilačkim službama i obalskim stražama.

Na listi favorita nagrade za mir bio je i poznati zviždač Edvard Snouden.

(Tanjug) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner