среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нобелова награда за мир додељена Националном квартету за дијалог у Тунису за допринос демократизацији након револуције
Хроника

Нобелова награда за мир додељена Националном квартету за дијалог у Тунису за допринос демократизацији након револуције

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Нобелова награда за мир додељена је Националном квартету за дијалог у Тунису, за допринос демократизацији након револуције у тој земљи 2011. године, саопштено је у Ослу.

После револуције која је покренула "арапско пролеће", познате и као "јасмин револуција", наступила је демократска транзиција на темељима договора четири организације цивилног друштва - Лиге за људска права, Реда адвоката, Удружења запослених и Уједињених синдиката.

"Квартет" је добио Нобелову награду за "одлучан допринос изградњи плуралистичке демократије у Тунису након јасмин револуције 2011. године".

Прошле године, награду су поделили пакистанска девојчица и активисткиња Малала Јусафзај и индијски борац за права детета Кајлаш Сатијарти.

Како је у објави добитника истакнула Каци Кулман Фиве, челница одбора, квартет је био кључан у омогућавању да Тунис у року од неколико година успостави уставну владу која гарантује темељна права за читаво становништво без обзира на род, политичка или верска увјерења.

Тунишки национални квартет за дијалог чини четири кључне организације које укључују рад и принципе владавине права.

Нобелова награда, која вреди осам милијуна шведских круна (972 хиљаде долара) биће уручена у Ослу 10. децембра.

Ангела Меркел била главни фаворит

Пре објаве добитника Нобела за мир многи су предвиђали да ће престижну награду освојити немачка канцеларка Ангела Меркел, због своје политике према избјеглицама, а међу фаворитима спомињао се и папа Фрања.

Норвешки Одбор за доделу Нобелове награде одабрао је 273 кандидата за награду за мир у 2015. години, међу којима је 205 особа и 68 организација.

Осим немачке канцеларке, фаворити за Нобелову награду за мир били су колумбијски председник Хуан Мануел Сантос и челник Револуционарних колумбијских оружаних снага Тимолеон Хименез.

Амерички "ЦНН" је међу фаворитима навео и Дмитрја Муратова, главног уредника и једног од оснивача независних руских новина "Новаја Газета", мировну организацију "Артиkl9" и Муси Зераију који је телефонски контакт за избеглице и мигранте који преко мора стижу у Европу, и који њихове координате шаље спасилачким службама и обалским стражама.

На листи фаворита награде за мир био је и познати звиждач Едвард Сноуден.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер