петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк тајмс: Промена српске политике под вођством Бориса Тадића
Хроника

Њујорк тајмс: Промена српске политике под вођством Бориса Тадића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јануар 2010.

ЊУЈОРК – Србија је десет година после НАТО бомбардовања, крајем 2009. поднела молбу за кандидатуру за чланство у ЕУ, и мада ће на пријем чекати најмање пет година прави је тренутак да се прослави промена њене политике под вођством председника Бориса Тадића, оцењује данас Њујорк тајмс.

Лист у уводнику наводи да иако је Тадић први пут за председника изабран 2004, он је тек после реизбора 2008. довољно ојачао да Србију изведе на пут ка чланству у ЕУ.

Њујорк тајмс истиче да је у Србији дошло до промене става њених грађана који су „сада много више заинтересовани да бољу будућност остваре у оквиру ЕУ”.

Више од половине укупног српског увоза долази, како додаје лист, из ЕУ, док Унија увози више од половине српске робе предвиђене за извоз.

А сада, када је на видику чланство у ЕУ, Србија ће моћи да рачуна на више инвестиција неопходних за опоравак њене економије, која се још увек „лечи од санкција и хаоса из периода бившег председника Слободана Милошевића”, пише Њујорк тајмс.

Лист, међутим, оцењује да је за улазак у ЕУ још увек потребно испунити, поред наставка економских реформи, „још неке важне услове”.

На првом месту, како се истиче у уводнику, српска влада мора да ухапси и изручи Трибуналу у Хагу преостала два ратна злочинца - Горана Хаџића и Ратка Младића.

Као други услов, Њујорк тајмс наводи питање Косова, чију независност Србија и даље не признаје.

„Са пет земаља ЕУ (Словачка, Шпанија, Грчка, Румунија и Кипар) које такође не признају Косово, само признање не може бити услов за чланство у ЕУ. Међутим, српска влада мора да се обавеже да неће неразумно спречавати Косово од евентуалног чланства у Унији”, оцењује Њујорк тајмс.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер