петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк тајмс о вијетнамским радницима у Линглонгу: Као пакао на земљи
Хроника

Њујорк тајмс о вијетнамским радницима у Линглонгу: Као пакао на земљи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. јануар 2022.

 "Очајни услови за вијетнамске раднике који граде фабрику вредну 900 милиона долара показују понор између обећаних улагања из Кине и мрачне реалности на терену", пише Њујорк Тајмс о фабрици Линглонг у Зрењанину.

Новинар Њујорк Тајмса уверио се у оно што неки медији пишу већ месецима о нељудским условима у којима раде радници Линглонга у Зрењанину. Без топлог смештаја, купатила, понекад хране и слободних дана, они се боре да зараде нешто новца како би се вратили у своју домовину, преноси Нова.рс.

Један од радника, који је због евентуалне одмазде послодаваца желео да остане анониман, рекао је за Њујорк Тајмс да је он само желео да оде на Запад да би променио свој живот. Промену је и доживео, али нажалост само на горе.

"Испоставило се да је посао у Србији, једној од најсиромашнијих европских земаља, где ради у фабрици гума у Зрењанину постао симбол понора између обећаних улагања из Кине и мрачне реалности на терену. Иако је проглашена као највећа кинеска инвестиција у Европи, фабрика Линглонг вредна 900 милиона долара, сада је магнет за критику владе Србије коју противници оптужују за потчињавање Кини. Радници кажу да су стандардни проблеми попут трговине људима, да су услови налик затвору и да се злоупотребљава животна средина", пише лист.

Бивши радник из Вијетнама описао је услове рада у Србији као "опасне и јадне" и подвукао да је био смештен у оронулој колиби препуној других радника, те да су га малтретирали кинески надзорници.

"Њујорк Тајмс" пише да је питање животне средине задало "озбиљну главобољу" Вучићу, који је претрпео критике Европског парламента због својих одлука, али и који се сваке недеље суочава за протестима широм земље.

"Кинеске инвестиције укључују челичану у близини главног града Србије, рудник у Бору, а све је то подстакло бес народа. Иако се у провладиним медијима хвале кинеске инвестиције, код бројних грађана Србије овакве инвестиције представљају синоним за деградацију животне средине. Радници су били уплашени да ће им одузети пасоше и ставити их у 'модерно ропство'", пише познати лист.

Један од радника који је више од 15 година радио за различите кинеске компаније у Кореји, Кувајту и Тајвану, рекао је да никада није доживео тако лоше услове као на градилишту Линглонга у Србији.

"Ово је као пакао на земљи", подвукао је радник који је додао да су се услови нешто побољшали последњих недеља.

"Многи радници сада живе у двоспратном бетонском блоку ограђеном металном оградом, а надгледа их обезбеђење из Србије. Један вијетнамски радник, који је исто желео да остане анониман, казао је да дели малу собу са још седморо других колега, те да је њихова кухиња пуна пацова. Иако је плата од 900 долара већа од оне коју могу да зараде у Вијетнаму, често је исплаћивана са закашњењем и у нешто мањем износу уколико је радник био болестан, слободан или једноставно било лоше време", пише Њујорк Тајмс.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер