Početna strana > Hronika > Njujork tajms: Imidž Srbije popravljen dolaskom generacije mladih političara
Hronika

Njujork tajms: Imidž Srbije popravljen dolaskom generacije mladih političara

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. januar 2010.

NjUJORK – Imidž Srbije u svetu, duže vreme pod bremenom zahteva Haškog tribunala da pronađe preostale ratne zločince, značajno je poboljšan dolaskom nove generacije mladih političara koju u najboljem svetlu predstavlja ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, piše Njujork tajms.

Vlada Srbije se sada odlučno zalaže za ulazak u Evropsku uniju i dobre odnose sa zapadnim zemljama, pre svega sa SAD, navodi list, ističući da je na vrhu liste prioriteta Jeremićevog ministarstva rešavanje problema u vezi sa samoproglašenom nezavisnom državom Kosovo.

Uticajni američki dnevnik piše da se Srbija protivi priznavanju nezavisnosti Kosova, koju između ostalog podržavaju i SAD, mnogo obuhvatnije nego što su to činile prethodne generacije političara u vreme Slobodana Miloševića, koje su propagirale ultranacionalizam.

„Činjenica da takva vrsta revnosnog, proevropskog političara u Srbiji zauzima ovakav stav o Kosovu zbunjuje mnogo ljudi”, rekao je Jeremić u intervjuu Njujork tajmsu.

Srbija više ne koristi oružje da bi rešila slučaj Kosova, bilo direktno ili organizovanjem paravojnih formacija, već pokušava da problem reši institucionalnim putem, citirao je list reči šefa diplomatije Srbije, dodajući da je Jeremić ministar u srpskoj vladi koja je više prozapadno orijentisana nego ijedna prethodna.

„Srbija se trudi da objasni javnosti na Zapadu da reputacija zemlje iz doba Miloševića baca u zasenak činjenicu da se sada radi o demokratskoj državi, u kojoj su birači izabrali prozapadne kandidate na predsedničkim, odnosno parlamentarnim izborima u 2008. godini, uprkos buđenju nacionalističkog sentimenta uoči secesije Kosova”, piše Njujork tajms.

„Jedna od grešaka koju su načinile SAD i njihovi saveznici je očekivanje da će se Srbija „naprosto pomiriti sa gubitkom pokrajine, zaplašena njenim priznavanjem u SAD i zemljama Zapadne Evrope”, istakao je Jeremić i dodao da je „energija koju je srpska diplomatija uložila obilazeći svet iznenadila mnogo ljudi”.

„Kosovo je naš Jerusalim, ne možete se prema njemu odnositi drugačije nego kao prema našem Jerusalimu”, istakao Jeremić ali je, primećuje njujorški dnevnik, odbio da kaže šta će Srbija tražiti ukoliko, pobedom u procesu pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, uspe da prinudi Prištinu da se vrati za pregovarački sto.

List je podsetio da je predsednik Srbije Boris Tadić, Jeremićev „mentor i bivši profesor u srednjoj školi”, praznike proveo u manastiru Visoki Dečani na Kosovu, uprkos protestima lokalnih Albanaca.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner