среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк тајмс: Имиџ Србије поправљен доласком генерације младих политичара
Хроника

Њујорк тајмс: Имиџ Србије поправљен доласком генерације младих политичара

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јануар 2010.

ЊУЈОРК – Имиџ Србије у свету, дуже време под бременом захтева Хашког трибунала да пронађе преостале ратне злочинце, значајно је побољшан доласком нове генерације младих политичара коју у најбољем светлу представља министар спољних послова Србије Вук Јеремић, пише Њујорк тајмс.

Влада Србије се сада одлучно залаже за улазак у Европску унију и добре односе са западним земљама, пре свега са САД, наводи лист, истичући да је на врху листе приоритета Јеремићевог министарства решавање проблема у вези са самопроглашеном независном државом Косово.

Утицајни амерички дневник пише да се Србија противи признавању независности Косова, коју између осталог подржавају и САД, много обухватније него што су то чиниле претходне генерације политичара у време Слободана Милошевића, које су пропагирале ултранационализам.

„Чињеница да таква врста ревносног, проевропског политичара у Србији заузима овакав став о Косову збуњује много људи”, рекао је Јеремић у интервјуу Њујорк тајмсу.

Србија више не користи оружје да би решила случај Косова, било директно или организовањем паравојних формација, већ покушава да проблем реши институционалним путем, цитирао је лист речи шефа дипломатије Србије, додајући да је Јеремић министар у српској влади која је више прозападно оријентисана него иједна претходна.

„Србија се труди да објасни јавности на Западу да репутација земље из доба Милошевића баца у засенак чињеницу да се сада ради о демократској држави, у којој су бирачи изабрали прозападне кандидате на председничким, односно парламентарним изборима у 2008. години, упркос буђењу националистичког сентимента уочи сецесије Косова”, пише Њујорк тајмс.

„Једна од грешака коју су начиниле САД и њихови савезници је очекивање да ће се Србија „напросто помирити са губитком покрајине, заплашена њеним признавањем у САД и земљама Западне Европе”, истакао је Јеремић и додао да је „енергија коју је српска дипломатија уложила обилазећи свет изненадила много људи”.

„Косово је наш Јерусалим, не можете се према њему односити другачије него као према нашем Јерусалиму”, истакао Јеремић али је, примећује њујоршки дневник, одбио да каже шта ће Србија тражити уколико, победом у процесу пред Међународним судом правде у Хагу, успе да принуди Приштину да се врати за преговарачки сто.

Лист је подсетио да је председник Србије Борис Тадић, Јеремићев „ментор и бивши професор у средњој школи”, празнике провео у манастиру Високи Дечани на Косову, упркос протестима локалних Албанаца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер