Početna strana > Hronika > NIS: Metoda „frakturiranja“ primenjuje se širom sveta, a u Srbiji od 1976.
Hronika

NIS: Metoda „frakturiranja“ primenjuje se širom sveta, a u Srbiji od 1976.

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. april 2017.

U tekstu prenetom iz Blica iznose se neistine da naša kompanija u Srbiji primenjuje metodu „frakturiranja“ koja je u svetu zabranjena - što je apsolutno netačno.

„Za održavanje proizvodnje nafte i gasa, u skladu sa strategijom razvoja kompanije, NIS primenjuje različite metode dotoka u bušotinu, a takođe i različite metode uvećanja proizvodnje nafte naftnih slojeva. Jedna od najšire korišćenih metoda je metoda hidrauličkog frakturiranja sloja (GRP), koja se koristi u svim velikim naftnim kompanijama u svim delovima sveta. Velika aktivnost u GRP beleži se u susednoj Mađarskoj, Rumuniji, Italiji, GRP se primenjuje čak i na morskim bušotinama na priobalju Evrope. U SAD GRP se primenjuje na 90% novih bušotina, probušenih na naftu i gas, a ove godine porast proizvodnje nafte u SAD je ostvaren samo zahvaljujući  aktivnom bušenju  na ležištima nafte uljanih škriljaca, za čiju se razradu na svakoj bušotini koristi nekoliko desetina GRP. Iz više razloga, pre svega političkog karaktera, ova metoda je zabranjena u nekoliko zemalja kao što su Francuska, Bugarska i Holandija, koje ne proizvode, već samo uvoze naftu.

U Srbiji se metoda hidrauličkog frakturiranja primenjuje od 1976. godine na polju Banatsko-Karađorđevo. Danas se frakturiranje koristi na 5 domaćih polja u skladu sa zakonodavstvom Srbije i svim međunarodnim standardima. Što se tiče ekološkog aspekta, primena metode je u potpunosti bezbedna, uz obavezno testiranje hermetičnosti bušotine pre sprovođenja frakturiranja, što eliminiše moguće dotoke nafte u vodotoke. Neophodno je naglasiti da se operacije hidrauličkog frakturiranja u Srbiji sprovode od strane najvećih svetskih servisnih kompanija „Schlumberger“ i „Halliburton“, koje koriste najnovije efikasne i bezbedne tehnologije.“

(NIS - NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner