четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НИС: Метода „фрактурирања“ примењује се широм света, а у Србији од 1976.
Хроника

НИС: Метода „фрактурирања“ примењује се широм света, а у Србији од 1976.

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. април 2017.

У тексту пренетом из Блица износе се неистине да наша компанија у Србији примењује методу „фрактурирања“ која је у свету забрањена - што је апсолутно нетачно.

„За одржавање производњe нафте и гаса, у складу са стратегијом развоја компаније, НИС примењује различите методе дотока у бушотину, а такође и различите методе увећања производње нафте нафтних слојева. Једна од најшире коришћених метода је метода хидрауличког фрактурирања слоја (ГРП), која се користи у свим великим нафтним компанијама у свим деловима света. Велика активност у ГРП бележи се у суседној Мађарској, Румунији, Италији, ГРП се примењује чак и на морским бушотинама на приобаљу Европе. У САД ГРП се примењује на 90% нових бушотина, пробушених на нафту и гас, а ове године пораст производње нафте у САД је остварен само захваљујући  активном бушењу  на лежиштима нaфте уљаних шкриљаца, за чију се разраду на свакој бушотини користи неколико десетина ГРП. Из више разлога, пре свега политичког карактера, ова метода је забрањена у неколико земаља као што су Француска, Бугарска и Холандија, које не производе, већ само увозе нафту.

У Србији се метода хидрауличког фрактурирања примењује од 1976. године на пољу Банатско-Карађорђево. Данас се фрактурирање користи на 5 домаћих поља у складу са законодавством Србије и свим међународним стандардима. Што се тиче еколошког аспекта, примена методе је у потпуности безбедна, уз обавезно тестирање херметичности бушотине пре спровођења фрактурирања, што елиминише могуће дотоке нафте у водотоке. Неопходно је нагласити да се операције хидрауличког фрактурирања у Србији спроводе од стране највећих светских сервисних компанија „Schlumberger“ и „Halliburton“, које користе најновије ефикасне и безбедне технологије.“

(НИС - НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер