субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НИН: Парцеле пуне гласача - на адресама у Јајинцима дуплиран број уписаних бирача на градским изборима у односу на републичке. Недељков: Доказано да је било манипулације бирачима
Хроника

НИН: Парцеле пуне гласача - на адресама у Јајинцима дуплиран број уписаних бирача на градским изборима у односу на републичке. Недељков: Доказано да је било манипулације бирачима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. јануар 2024.

Испремештано, збркано, нерегуларно. Истоветно попут избора иза нас, изгледа и кластер адреса у улици Стојана Љубића у Јајинцима. Ова улица на општини Вождовац специфична је по новом феномену уведеном на овим изборима - путујућим гласачима. Тако је на појединим бројевима у Стојана Љубића број гласача на парламетарним и градским изборима неусклађен, толико неусклађен да то не може бити случајност. 

На једној истој адреси на списку бирача на републичким изборима је 27 особа, а на тој истој адреси на градским изборима могућност гласања имало је чак 55 бирача. Разлика од 28 потеницјалних гласова подгрева сумње да је реч о миграцији бирача у београдске општине како би се побољшао изборни резултат Српске напредне странке. 

НИН је на основу података из бирачких спискова истражио адресе на којима је приметна огромна разлика у броју бирача на републичким у односу на градске изборе. Не само што је разлика у броју бирача на истим адресама евидентна, већ смо дошли смо и до додатно забрињавајућег сазнања - поједине објекте са таквом адресом, ма колико се трудили, није било могуће пронаћи.

Кренули смо од бирачког списка или прецизније “Списка појединачних адреса са бројем бирача по општинама у Београду”, а који је објавио Истиномер. Изабрали смо осам адреса, које се налазе у истој улици и на којима је ова нелогичност посебно изражена. Потом смо адресе проверили у катастру, а онда изашли и на терен.

Али кренимо редом, од адреса и броја гласача, који се на истом кућном броју увећава на градском нивоу.

  • Стојана Љубића 74Д: парламентарни избори (4 гласача), градски (11 гласача).

  • Стојана Љубића 74Л: парламентарни избори (12), градски (24).

  • Стојана Љубића 78Б: парламентарни избори (10), градски (14).

  • Стојана Љубића 78В: парламентарни избори (3), градски (10).

  • Стојана Љубића 80А: парламентарни избори (14), градски (29).

  • Стојана Љубића 80Г: парламентарни избори (17), градски (28).

  • Стојана Љубића 80Д: парламентарни избори (27), градски (55).

  • Стојана Љубића 80М: парламентарни избори (5), градски (24).

Од побројаних осам адреса у катастру проналазимо само једну - Стојана Љубића 80А. Подаци у катастру који прате ову адресу говоре о земљишту да објектом од 106 квадрата. Преведено на бирачки списак на тој квадратури је 14 бирача за републичке изборе и дупло више за градске - 29. За све остале адресе према катастру “нема података”. Како се у катастру могу видети и објекти који још нису легализовани, искључује се могућност неукњижене дивље градње. Примера ради, да је на некој адреси ливада, Катастар би и то требало да покаже.

Подаци које катастар нуди када се укуца било која адреса су: Подаци о земљишту (парцела и делови парцела); Подаци о зградама и другим грађевинским објектима (објекти на изабраном делу парцеле) али и Посебни делови изабраног објекта. За наше одабране адресе пише: “Нема података за приказ”.

Ипак, одлазимо на терен. Ма колико се трудили, већине адреса једноставно - нема. Наилазимо на поприлично хаотичну градњу која, међутим, свакако не може бити покриће за разлику у броју гласова са исте адресе на републичким и градским изборима. Ипак, у најдобронамернијем приступу, остављамо могућност да можда може бити разлог да није свака кућа заведена у катастру. У делу улице где смо се ми упутили је доста неизграђених објеката и ливада обраслих коровом, густим жбуњем. Први од тражених бројева на који наилазимо је баш последња кућа у делу где се рачва пут. Управо она коју смо и пронашли у катастру - 80А или преведено - 14 републичких и 29 градских гласова.

Врата отвара старија госпођа и сама каже да је из Ваљева, а овде је у посети. Колико смо разумели чува унучиће. О броју станара куће каже: "Овде ми живе ћерка и зет".

Пита да ли смо из неке странке, а пре одговора сама додаје:

"Ако ако... Само напред! Ја гласам за Вучића. Вучић ће све њих да уништи. Он је наш човек, он је најбољи... Пре смо били за Шешеља, а сад смо за Вучића", поручује гошћа из Ваљева.

Улица Стојана у делу где би требало да буду бројеви које ми тражимо на две паралелне цесте. Преко пута адресе коју смо пронашли са лакоћом, 80а, има неколико набацаних кућа и ливадице са жбуњем. Како очигледно нема урбанистичког плана, обилазимо и околне уличице. Са бирачког списка проналазимо још само 74Д, адресу које није било у катастру. Кућа са приземљем и спратом. Омалтерисана. Од ока, око стотињак можда мало више квадрата. У њој су четири гласа за републику и 11 за град. Кућа је насељена, али нико не отвара да и заиста проверимо несклад у броју гласача.

Тражили смо и 80Д на коме је 27 републичких и 55 београдских гласова. Безуспешно. Овај број куће у улици Стојана Љубића појавио се током прошле недеље на друштвеним мрежама. Фотографија бирачког списка са потписима оних који су већ гласали. Део фотографије сведочи о пет гласача истог презимена из Бјељине. Иако житељи овог дела града кажу да су куће зидали најчешће избегли са Косова, а да Срба из Босне нема.

Нигде не проналазимо ни кућу са ознаком 80М у којој је број републичких гласова (5) порастао на 24 градских. 

Било је кућа које немају ниједну ознаку, али се не уклапају ни у редослед бројева око њих, нити са оним адресама које тражимо. Чак и да је до хаотичне градње и да је неки од бројева залутао међу неке сасвим друге, остаје проблем са бројевима гласача.

Нисмо лако одустали, али смо тражећи завршили смо у улици сасвим другог назива. Ма колико да смо се трудили и пропитивали около, једноставно не проналазимо тражене бројеве. Наилазимо и на необележене куће. Можда су то ‘наши бројеви’? Али, ове куће нису чак ни усељене. Провели смо више од сат времена вртећи се између бројева 70 и 80. Из неких кућа станари су почели и да излазе на терасе и радознало проматрају људе који се уносе у кућне бројеве. Трудили смо се, заиста јер, логика је, добићемо коначно одговор на питање како у њој живи више од 50 особа. Ипак, адреса за којима смо трагали по бирачком списку, нема.

По гласачу ни квадрат и по стана

Истиномер је објавио да је на једној адреси у београдској општини Вождовац пре избора пријављено 40 бирача. И то не би било толико чудно да се на тој адреси не налази кућа од само 58 квадрата. Друга кућа коју наводи Истиномер од 130 квадрата има 30 пријављених бирача. А налази се и поред просторија локалног одбора Српске напредне странке.

Истиномер је објавио пет адреса за које кажу да су до њих дошли “брзом провером само једног бирачког места”. Како наводе то “додатно повећава сумње у манипулације пребивалиштима и бирачким списком”.

  • Случај 1. Кућа од 58 квадрата на којој је пријављено чак 40 бирача.

  • Случај 2. Екипа Истиномера пронашла је кућу од 52 квадратна метра, на којој је за београдске изборе пријављено 36 бирача.

  • Случај 3. Кућа од 130 квадрата, где је пребивалиште пријављено за 30 грађана с бирачким правом.

  • Случај 4. Кућа од 36 квадрата на којој је пријављено 29 бирача,

  • Случај 5. На адреси куће од 210 квадрата пребивалиште има 24 бирача с правом гласа на локалним изборима у Београду.

Истиномер наводи да чак и на примеру једног бирачког места се потврђују налази Посматрачке мисије Црте да су изборе одржане 17. децембра, између осталог, обележиле и организоване миграције бирача. Према налазима Црте на 71 бирачком месту, што је 14 одсто биралишта у главном граду, забележено је организовано довођење, надгледање гласања, али и могућа манипулација идентитетом гласача.

"Анализом података из бирачког списка, који су јавно доступни на сајту МДУЛС, установљено је да је до организованих миграција бирача дошло тако што су људи из унутрашњости Србије пријављивани на адресе у Београду како би могли да гласају на локалним изборима. Међу бирачким местима које је Црта издвојила у анализи, а за које се везује висока вероватноћа потенцијално великих организованих миграција бирача, издвајају се биралишта на општини Звездара и Вождовац. За општину Вождовац је, осим информација инсајдера о новим пријавама пребивалишта, током изборног дана постојао и велики број пријава Цртиних посматрача о неправилностима, укључујући и довођење бирача у групама", наводи Истиномер.

Недељков: Доказали смо да је било манипулације бирачима

Раша Недељков, програмски директор Црте, каже за НИН да је ова организација доказала и показала да је манипулације бирачима било, али да не могу да тачно проценимо која је сразмера тога.

"Управо зато и поздрављамо гест Истиномера да објави листу адреса са бројем бирача, како би сваки од грађана могао да у свом комшилуку препозна да ли има нечега што је сумњиво или не и да се на тај начин у ствари притисне Министарство државне управе, пре свега, да отвори бирачке спискове. Са друге стране, потребно је да се покрену истраге унутар Министарства унутрашњих послова и Министарства државне управе, како би се показало како је могло доћи до компромитовања бирачког списка – ко је у систему заказао, ко је чинио кривична дела да уопште може да дође до манипулације бирачким списком", наводи Недељков.

Он истиче да организована миграција бирача представља крунски доказ да је интегритет изборног процеса изгубљен.

"Један је проблем што је неко организовано мигрирао бираче. Потпуно други проблем је тај што сада имамо показатељ и доказ да је институционални оквир нарушен и да је интегритет изборних процеса у потпуности пробијен. То значи да у наредним месецима мора доћи до озбиљних провера система како би грађани могли да имају било какво поверење у то да изборни процес има смисла, јер на овакав начин не може да има смисла", каже програмски директоре Црте.

Жељка Јевтић

(НИН)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер