понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Николић позвао Турску да код других држава не заговара признање независности Косова
Хроника

Николић позвао Турску да код других држава не заговара признање независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

АНКАРА - Председник Србије Томислав Николић апеловао је данас на Турску да не заговара код других држава признање независности Косова и да не лобира за чланство Косова у међународним организацијама.

"Сада од Турске очекујемо да питање Косова задржи на правцу према Приштини и да оно не буде тема турских разговора са другим партнерима и да, бићу сасвим отворен, јер седим међу пријатељима, Турска код других држава не заговара признање независности Косова нити да лобира за чланство Косова у међународним организацијама", поручио је Николић обраћајући се учесницима трилатералног самита Турска-Србија-БиХ у Анкари.

Захваљујући БиХ на томе што не признаје једнострано проглашену независност Косова, Николић је додао да је, са друге стране, Београд, упркос дубоком неслагању са одлуком Анкаре да међу првима призна незаконито проглашену косовску државу, наставио да тражи начине да српско-турски односи не крену низбрдицом.

Николић је упознао саговорнике са резултатима бриселског дијалога Београда и Приштине.

"Србија очекује, са друге стране, разумевање и подршку Турске и БиХ у питањима која су важна за Београд. Овде, пре свега, мислим на проблем Косова и Метохије", рекао је Николић.

Подсећајући да је, између осталог, договорено да НАТО гарантује да косовске војне снаге неће улазити у крајеве већински настањене српским живљем, Николић позвао и Турску да, као чланица те алијансе, допринесе да се гаранције које је дао генерални секретар НАТО поштују.

Косово и Метохија за српски народ, како је рекао, остаје аутономна покрајина у саставу Србије, а њен правни статус биће регулисан посебним српским уставним законом, а не неким међународно-правним инструментом.

"У мом народу може се чути да комшије, какви год да су, човек не може да бира. Опет, свако себи бира пријатеље. Уверавам вас да Србија у БиХ и Турској не види само суседе који су јој без њене воље додељени. Мој народ у грађанима БиХ и Турске види и пријатеље, некога на кога се може ослонити", закључио је Николић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер