петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Тајкуни и политиканти стоје иза штрајка адвоката
Хроника

Никола Селаковић: Тајкуни и политиканти стоје иза штрајка адвоката

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. октобар 2014.

БЕОГРАД - Тајкуни и политиканти стоје иза главних организатора адвокатског штрајка, а њихов циљ је да сруше Владу, премијера Александра Вучића и да створе уставни хаос и безакоње у земљи, а тако нешто им неће проћи, поручио је министар правде Никола Селаковић.

РТВ (Ненад Јовићевић)

Селаковић је у интервјуу Новостима, оптужио поједине људе из врха Адвокатске коморе да су директно инструментализовани од Мирослава Мишковића, али и ДС.

Од самог почетка циљ групе која предводи штрајк јесте уставни хаос, истиче Селаковић.

"Некима одговара Србија као Елдорадо у коме могу да раде све. Као што су радили. Да постављају и смењују владе и министре, да уцењују, приводе, саслушавају. То више не могу! Зато се боре за позиције и имовину коју су стекли пљачком Србије", рекао је министар.

Сведоци смо политикантско-тајкунске спреге, напомиње Селаковић.

"Мирослав Мишковић је пре неколико дана на својој латифундији у Челареву окупио десетине амбасадора утицајних земаља. Шта мислите зашто? Да би отишли на бербу јабука? Његов циљ је да не буде осуђен и то тако што ће да дестабилизује државу, доведе до уставног хаоса и нападне на Владу, која је прва после више од две деценије почела дубинске реформе и увођење реда", нагласио је Селаковић.

На политичку позадину указује и то што је први захтев за његову оставку, 29. августа, стигао из УО Адвокатске коморе Војводине, на чијем челу је Срђан Сикимић, саветник председника ДС и Владе АП Војводине, рекао је он.

"Па да ли мислите да онај ко жели заиста да пронађе решење и бори се за добро своје професије, преговарача дисквалификује пре самих преговора?!", запитао је министар.

Према Селаковићевим речима, није тајна да је Мишковић ангажовао најјачу америчку лобистичку кућу, а зашто су иза њега стале дипломате, то морате њих да питате.

"Вероватно због рецидива из прошлих времена, када је Србија само изигравала државу. Данас враћамо прерогативе државе и на том путу ћемо опстати", наглашава Селаковић.

Укинут ексклузивитет нотарима

Министар правде Никола Селаковић казао је данас да је Влада Србије усвојила предлог измена закона о јавном бележништву и да ће се сада нотарима укинути екслузивитет у састављању уговора о промету непокретности, а да то неће повећати трошкове грађана.

Селаковић је казао да ће сада грађани моћи да уговор саставе код адвоката или неког правника, а затим однесу код нотара да тај уговор заведе, солемнизује.

"Плаћаће се на два места, али се неће плаћати никако више него да одете само код нотара. Остављено је на избор грађанима да ли ће ићи код адвоката, па код нотара, или само код нотара, у сваком случају то неће бити скупље", казао је министар.

Селаковић је казао да је он ове измене закона предложио адвокатима на састанцима, али да су они то одбили. Министар је казао да је тиме испуњен још један захтев адвоката који штрајкују, односно решен је проблем пореза и ексклузивитета нотара, што доказује да је штрајк адвоката исполитизован.

Селаковић је казао да је председник Адвокатске коморе Србије, Драгољуб Ђорђевић, укључен у одбрану групе која је ухапшена заједно са власником Делта холдинга Мирославом Мишковићем, а да је Адвокатска комора Војводине тражила његову смену (Селаковићеву) 19 дана пре него што је организован штрајк авоката.

Селаковић је казао да је предложено и да јавни бележници плаћају порез држави који износи 30 одсто награде нотара за обављени правни посао.

Министар је данас присуствовао седници Комисије за спровођење Националне стратегије реформе правосуђа за период 2013-2018. године који је усвојио квартални извештај Републичког јавног тужилаштва, Високог савета судства, Врховног касационог суда, Државног већа тужилаца, Министарства правде, Правосудне академије и Коморе извршитеља и Агенције за борбу против корупције.

Због штрајка свој квартални извештај није поднела Адвокатска комора Србије, а то нису учиниле ни Јавнобележничка комора и Правни факултет.

У извештају Републичког јавног тужилаштва наводи се да је од почетка коришћења новог Кривичног законика и увођења институције Споразума о признавању кривице тај споразум потписало 2.037 особа и да су тиме растерећени судови, али да од почетка штрајка адвоката ти споразуми не могу да се закључе јер закон прописује њихово присуство.

Представник Високог савета судства Мирољуб Томић навео је да је још остало да ВС С предложи кандидате за три суда који немају председнике, а то су Виши суд у Врању, Виши суд у Прокупљу и Основни суд у Прокупљу.

Представник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић казао је да су том суду потребни стручњаци у познавању европског права и да би било пожељно да запосле такве особе.

Правосудна академија навела је да је конкурс за упис нових полазника каснио и да је расписан 8. октобра, а да ће упис нових 20 полазника бити обављен 1. децембра.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер