петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Србија ће због уласка у ЕУ морати да промени свој уставни оквир
Хроника

Никола Селаковић: Србија ће због уласка у ЕУ морати да промени свој уставни оквир

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јул 2016.

 Министар правде у техничкој Влади Србије Никола Селаковић изјавио је данас да отварање поглавља 23 и 24 о приступању ЕУ, Србији доноси много рада, труда и напора, али и већу извесност и будућност а истакао је и да у преговарачку позицију за отварање тих поглавља нису уграђени захтеви Хрватске.

"То нам доноси прилику да учвршћујемо наш економски раст, да развијамо своју земљу, смањујемо јавни дуг, дефицит и наставимо овај пут којим смо кренули", казао је Селаковић за РТС.

Он је рекао да је значај у томе што се отвара најтеже, Поглавље 23.

"Није нимало лако водити преговоре о Поглављу 23. То је политичко поглавље. Поглавље 24 је више техничко. Земље које пролазе кроз слична искуства, нарочито оне које преговарају по новим мерилима, као Црна Гора, нам кажу да се припремимо на жесток рад", додао је Селаковић.

"Поглавља се сада отварају, затварају се последња уколико дође до застоја у том Поглављу, може се зауставити свако друго поглавље", рекао је Селаковић.

На питање да ли су Преговарачку позицију за отварање поглавља уграђени захтеви Хрватске према Србији (пуна сарадња са Хашким судом, укидање регионалне јурисдикције за српски суд за ратне злочине и загарантовано место хрватском мањини у парламенту Србије) Селаковић је поновио да Србија остаје при ставу с којим је ушла у поступак отварања поглавља.

"Биће испуњени они услови који су стављени у Акциони план...Ако ме питате да ли су стављени ти услови, нису стављени. Српски закон остаје исти и то је то...", казао је Селаковић.

На питање када ће почети процедура промене Устава Србије Селаковић је рекао да ће Србија због уласка у ЕУ морати да промени свој уставни оквир.

"Видећемо како ће тећи сама динамика. Ни једној држави није лак ни једноставан посао мењати свој Устав. Србији поготово", закључо је Селаковић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер