петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Да би се Шешељ ухапсио, неопходно је да Хаг изда налог за хапшење, а потом и поштују све законске процедуре у Србији
Хроника

Никола Селаковић: Да би се Шешељ ухапсио, неопходно је да Хаг изда налог за хапшење, а потом и поштују све законске процедуре у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2015.

Министар правде Никола Селаковић изјавио је да је прошло време када су људи "као вреће са поштом трпани и слати у Хаг", без поштовања законске регулативе.

Он је, гостујући на РТС-у рекао да је Србија правна држава и да има Закон који регулише сарадњу са Трибуналом.

"Тај закон ће бити поштован. И сва права господина Шешеља као окривљеног, укључујући и његово право да опонира, биће узета у обзир. Београд, односно Република Србија има своје законе, јасно прописане законске процедуре, органи Србије ће те законе поштовати", рекао је Селаковић.

Он је навео да је добијена одлука из Хашког трибунала, која ће бити прослеђена надлежним органима, а могућност хапшења, како је рекао, која у закону постоји, јесте један од начина да се неко ко је оптужен нађе у Хагу, али и да је то последња ствар.

"Да бисте некога ухапсили, потребно је да се утврде правне претпоставке да ли су испуњене, а то не ради Влада, ни Министарство правде, већ то у Србији раде правосудни органи по важећим прописима Републике Србије", рекао је Селаковић.

Према његовим речима, не постоји ниједан случај у нашем праву где искључиво управни, извршни, или административни органи власти одлучују о изручењу, односно предаји неког лица међународном трибуналу, или кривичном суду или другој држави.

Како је рекао, тек последњу реч има министар надлежан за правосуђе, али само онда када испуњеност законских претпоставки утврде правосудни органи.

"У одлуци у којој претресно веће пушта Војислава Шешеља на слободу 'из хуманитарних разлога', и ту се свакако мисли на цео корпус људских права окривљеног у току трајања поступка и то је речено да је један од основних разлога његовог пуштања била, ја бих рекао правнички, ненормална дужине притвора, и нагласио бих да је то пуштање малтене у потпуности било безусловно", рекао је министар правде.

Он је додао да је једина обавеза Србија била да му не изда пасош.

"Оно што желим да кажем јасно и недвосмислено је да је Србија правна држава. Прошло је време када су људи као вреће са поштом трпани и слани у Хаг без поштовања било какве законске регулативе. Србија је правна држава и има Закон регулише сарадњу са Трибуналом и тај закон ће бити поштован. И сва права господина Шешеља као окривљеног, укључујући и његово право да опонира, биће узета у обзир", рекао је Селаковић.

Жалбено веће Хашког трибунала које тражи од српске владе да ухапси и изручи Војислава Шешеља, у допису Министарству правде Србије наводи да Шешељево здравствено стање не може да спречи његов повратак у Схевенинген.

Шешељево здравствено стање "не би уопште морало бити нарушено повратком у Хаг", наводи се у допису српском министарству, а тим документом се тражи да Влада Србије, без одлагања ухапси и испоручи Шешеља Хагу, 26. маја или чим буде изводљиво после тог датума.

Жалбено веће такође тражи да Влада Србије у службеној пратњи 26. маја 2015, или чим буде изводљиво после тог датума, Шешеља пребаци из Србије и преда холандским службеним лицима на аеродрому у Холандији, као и да преузме трошкове његовог превоза.

(Танјуг)

Случај Шешељ: Које су опције пред Србијом

Да се оконча привремена слобода Војислава Шешеља није довољна одлука Жалбеног већа Хашког трибунала. Неопходно је да Хаг изда налог за хапшење, а потом и да се поштују све законске процедуре у Србији, објашњава министар правде Никола Селаковић.

Министарство правде добило је званични захтев Жалбеног већа Хашког трибунала за повратак Војислава Шешеља у Хашки притвор. О томе су разговарали и главни тужилац Трибунала Серж Брамерц и српски министар правде Никола Селаковић. Које су опције пред Србијом у овом случају била је тема емисије Упитник.

Министар Никола Селаковић каже да је неопходно је да Хаг изда налог за хапшење, а потом и да се поштују све законске процедуре у Србији.

"Нема случаја где извршни органи власти одлучују о изручењу међународном кривичном суду или другој држави", каже Селаковић.

Како је рекао, тек последњу реч има министар надлежан за правосуђе, али само онда када испуњеност законских претпоставки утврде правосудни органи.

За поступак је надлежан Виши суд у Београду, а заступник Србије у овом процесу Саша Обрадовић објашњава да нема рокова када би могао или морао да се заврши. Иако правилник Трибунала о поступку и доказивању има предност у односу на домаће законодавство, до сада то није било препрека. Свему претходи налог за хапшење.

"Зашто нема налога, у свим досадашњим случајевима је то постојало, да ли сматрају да је налог неопходан па су заборавили или сматрају да је довољно, сматрам да није, о томе не одлучујем има надлежних органа", каже Обрадовић.

Шешељев правни саветник поручује да ће лидер радикала и хашки оптуженик искористити све правне норме пред домаћим законодавством. Подсећа да је пуштен на првом месту због дужине трајања притвора, тек потом због здравственог стања. Интересују га детаљи посете тужиоца Брамерца.

"Да ли вам је Брамерц рекао када ће хапсити", упитао је потпредседник СРС-а Милорад Мирчић министра правде.

"Брамерц није дошао да хапси, него је то била његова редовна посета, можемо да кажемо неко је програмирао, моје је било да разговарам, као што сам рекао, Србија има законске процедуре које ће поштовати", одговара министар Селаковић.

Одлуку о изручењу Трибуналу доноси надлежни судија, а разматраће се између осталог и његово здравствено стање. Шешељ на ту одлуку има право жалбе.

"Ако се упустимо у овај поступак, а држава би то морала, онда Шешељ има пуно право да доказује да суђење није било у разумном року и да није правично и фер", каже Боривоје Боровић, адвокат.

Тешко је предвидети када би могао да се оконча процес који је већ једном испао из колосека, објашњава правни застуник Србије. Пресуда Шешељу није донета ни после 12-годишњег боравка у притвору.

(РТС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер