петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Саркози: Забрана бурки je морална одлука
Хроника

Никола Саркози: Забрана бурки je морална одлука

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. мај 2010.

Француски председник Никола Саркози и његова влада, размотрили су нацрт законског предлога забране ношења исламског вела преко целог лица. Уколико тај предлог буде усвојен, жена која буде јавно носила вео као што је бурка или фереџа, биће новчано кажњена са око 185 долара. Француски Уставни суд упозорава да би таква забрана могла бити неуставна. Стручњаци сматрају да је овај спор симбол шире затегнутости између Европе и муслимана у Европи.

Бурка или фереџа је у средишту спора отприлике годину дана. Након вишемесечне дебате, француски председник Никола Саркози и његова влада, предузели су мере за забрану њеног ношења у јавности.

Нацрт тог закона биће упућен парламенту на разматрање. Уколико закон буде усвојен, ношење бурке, на пример приликом одласка у куповину, могло би коштати више од купљених ствари – тачније, предвиђена је казна од око 185 долара и могуће обавезно похађање курса из грађанског понашања.

Нажет је алжирског порекла и каже да се таква забрана коси са оним што Француска тврди да заговара. „Кад чујем Француска, слобода, једнакост, братство, то је велика лаж. Чини ми се да живим у диктатури.“

Далил Бубакер, старешина једне париске џамије, каже да нема потребе за забраном.

„То је осетљива тема и не постоји никакав важан разлог за увођење ограничења или такву форму забране. Таква забрана ће сигурно изазвати отпор.“

Николас Саркози: Бурка није добродошла у Француској

Председник Никола Саркози се прошле године обратио парламенту, рекавши да бурка значи поробљавање жена и да није добродошла у Француској. Француски министар имиграције и интеграције Ерик Бесон, такође је стигао у новинске наслове када је изјавио да је заклањање лица велом противно националном идентитету.

Други званичници сматрају да јавно комуницирање лицем у лице има суштинску важност. Забрана би могла да буде укинута у француском Уставном суду.

Питање такође покреће расправу широм света. Ибрахим Ипер је портпарол Савета  за америчко-исламске односе у Вашингтону.

„То је корак назад у смислу грађанских и људских права, а не корак напред. Кад закон јасно има за циљ једну верску мањину, то би требало да забрине све људе.“

Ипер се не слаже са тврдњом председника Саркозија да брани права муслиманки.

То је интересантан аргумент. Ускратићемо вам права да бисмо их заштитили. То нема логике.“

Неки у Француској тврде да заклањање лица велом у ствари није муслимански.

„Ислам нема ништа са бурком. То је симбол угњетавања жена, талибанизација вере.“

У Француској, претежно католичкој земљи, процењује се да има око пет милиона муслимана, што је највећа муслиманска популација у западној Европи.

Уколико овај законски предлог буде усвојен у парламенту, Француска би после Белгије постала друга земља која уводи забрану ношења вела преко целог лица.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер