Početna strana > Hronika > Nikola Jovanović: Srbija treba da ima svog kandidata za generalnog sekretara UN
Hronika

Nikola Jovanović: Srbija treba da ima svog kandidata za generalnog sekretara UN

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. oktobar 2015.

BEOGRAD - Srbija treba da ima kandidata za generalnog sekretar UN, izjavio je danas programski direktor Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj Nikola Jovanović, istakavši da je to jedinstvena i istorijska prilika da se mnoga vrata u svetu otvore, a naša zemlja dodatno promoviše tokom te "najznačajnije međunarodne utakmice" u 2016. godini.

Ocenivši da se za tu funkciju verovatno može naći više "pristojnih kandidata", a upitan da li bi nekadašnji predsednik GS UN Vuk Jeremić bio valjan kandidat, Jovanović kaže da je njegova prednost ogromno međunarodno iskustvo na visokom nivou, afirmisanost i vidljivost na svim meridijanima i uspešno ocenjeno predsedavanje GS UN pre tri godine.

Ističući da će prednost imati kandidati iz istočnoevropske grupe zemalja, Jovanović u izjavi Tanjugu navodi da je veliki broj zemalja ili formalno utvrdio svoje kandidate, ili neformalno već promoviše ljude koji čekaju momenat da se uključe u trku.

Među tim zemljama su, nabraja, Slovenija, Hrvatska, Bugarska, Slovačka, Makedonija...

"Lično sam se uverio u lobiranje kandidata, koji su svi dolazili sa ogromnim delegacijama. Paradoks je da smo mi, koji volimo da sebe vidimo kao regionalnog lidera, jedni od retkih koji se uopšte ne izjašnjavaju", primećuje Jovanović.

Neke zemlje naše grupacije, dodaje, smatraju da nemaju realne šanse, pa se ni ne kandiduju, ali to su države koje su viđene kao previše jednostrano bliske ili Rusiji ili zapadu, poput baltičkih zemalja ili Belorusije. To, istakao je, dodatno smanjuje broj kandidata i znatno povecava šanse Srbije.

Podseća i da veliki broj zemalja van istočnoevropske grupe čeka šansu, u slučaju da nema dovoljnog interesovanja iz naše grupe, odnosno kvalitetnih kandidata.

Ističući da ne postoji značajnija pozicija u međunarodnom sistemu od generalnog sekretara UN, Jovanović je objašnjava da je ta osoba šef kompletne administracije, inicijator različitih međunarodnih projekata, nadzire rad svih UN agencija, predstavlja UN u međunarodnim pregovorima i svetskom javnom mnenju, prisustvuje najvažnijim sednicama SB, posreduje...

"On bi morao i dužan je da radi u kolektivnom interesu organizacije i svih država članica, ali se njegovoj matičnoj zemlji osigurava jedna vrsta imuniteta od najbrutalnijih pritisaka i otvaraju bezbrojne mogućnosti za indirektne benefite. Zaista bezbrojne", podvukao je Jovanović.

Na ovogodišnjem zasedanju GS UN je, naveo je, bilo reči i o usvajanju nove razvojne strategije UN za period 2015-30. godine, a taj dokument je započet za vreme sprskog predsedavanja GS UN.

"Na njenom usvajanju su govorili papa fransis, američki predsednik Barak Obama, nemačka kancelarka Angela Merkel i mnogi drugi svetski lideri. To najbolje ilustruje značaj tog dokumenta", rekao je Jovanović.

Međutim, kako smatra, ironija je da Srbija koja je na neki način za sebe izborila najbolju startnu poziciju u međunarodnim pregovorima, jer je ubačena u sve radne grupe, danas nema razvojnu strategiju, ili strategiju održivog razvoja.

Nova razvojna paradigma usvojena na nivou UN, prema Jovanovićevim rečima, predstavlja realnu šansu za Srbiju, jer će međunarodne institucije i finansijske organizacije podržavati stavljanje u funkciju obnovljivih izvora energije, kojih naša zemlja ima u izobilju, za razliku od konvencionalnih.

"Takođe se predviđa podrška ravnomernom regionalnom razvoju, smanjenju zagađenja, umanjenju socijalnih razlika, što su sve teme od vitalne važnosti za opstanak i prosperitet naše nacije", zaključio je Tanjugov sagovornik.

(Tanjug) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner