четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Jовановић: Србиjа треба да има свог кандидата за генералног секретара УН
Хроника

Никола Jовановић: Србиjа треба да има свог кандидата за генералног секретара УН

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. октобар 2015.

БEOГРAД - Србиjа треба да има кандидата за генералног секретар УН, изjавио jе данас програмски директор Центра за међународну сарадњу и одрживи развоj Никола Jовановић, истакавши да jе то jединствена и историjска прилика да се многа врата у свету отворе, а наша земља додатно промовише током те "наjзначаjниjе међународне утакмице" у 2016. години.

Oценивши да се за ту функциjу вероватно може наћи више "пристоjних кандидата", а упитан да ли би некадашњи председник ГС УН Вук Jеремић био ваљан кандидат, Jовановић каже да jе његова предност огромно међународно искуство на високом нивоу, афирмисаност и видљивост на свим меридиjанима и успешно оцењено председавање ГС УН пре три године.

Истичући да ће предност имати кандидати из источноевропске групе земаља, Jовановић у изjави Танјугу наводи да jе велики броj земаља или формално утврдио своjе кандидате, или неформално већ промовише људе коjи чекаjу моменат да се укључе у трку.

Mеђу тим земљама су, набраjа, Словениjа, Хрватска, Бугарска, Словачка, Mакедониjа...

"Лично сам се уверио у лобирање кандидата, коjи су сви долазили са огромним делегациjама. Парадокс jе да смо ми, коjи волимо да себе видимо као регионалног лидера, jедни од ретких коjи се уопште не изjашњаваjу", примећуjе Jовановић.

Неке земље наше групациjе, додаjе, сматраjу да немаjу реалне шансе, па се ни не кандидуjу, али то су државе коjе су виђене као превише jеднострано блиске или Русиjи или западу, попут балтичких земаља или Белорусиjе. Tо, истакао jе, додатно смањуjе броj кандидата и знатно повецава шансе Србиjе.

Подсећа и да велики броj земаља ван источноевропске групе чека шансу, у случаjу да нема довољног интересовања из наше групе, односно квалитетних кандидата.

Истичући да не постоjи значаjниjа позициjа у међународном систему од генералног секретара УН, Jовановић jе обjашњава да jе та особа шеф комплетне администрациjе, инициjатор различитих међународних проjеката, надзире рад свих УН агенциjа, представља УН у међународним преговорима и светском jавном мнењу, присуствуjе наjважниjим седницама СБ, посредуjе...

"Oн би морао и дужан jе да ради у колективном интересу организациjе и свих држава чланица, али се његовоj матичноj земљи осигурава jедна врста имунитета од наjбруталниjих притисака и отвараjу безброjне могућности за индиректне бенефите. Заиста безброjне", подвукао jе Jовановић.

На овогодишњем заседању ГС УН jе, навео jе, било речи и о усваjању нове развоjне стратегиjе УН за период 2015-30. године, а таj документ jе започет за време спрског председавања ГС УН.

"На њеном усваjању су говорили папа франсис, амерички председник Барак Oбама, немачка канцеларка Aнгела Mеркел и многи други светски лидери. Tо наjбоље илуструjе значаj тог документа", рекао jе Jовановић.

Mеђутим, како сматра, ирониjа jе да Србиjа коjа jе на неки начин за себе изборила наjбољу стартну позициjу у међународним преговорима, jер jе убачена у све радне групе, данас нема развоjну стратегиjу, или стратегиjу одрживог развоjа.

Нова развоjна парадигма усвоjена на нивоу УН, према Jовановићевим речима, представља реалну шансу за Србиjу, jер ће међународне институциjе и финансиjске организациjе подржавати стављање у функциjу обновљивих извора енергиjе, коjих наша земља има у изобиљу, за разлику од конвенционалних.

"Tакође се предвиђа подршка равномерном регионалном развоjу, смањењу загађења, умањењу социjалних разлика, што су све теме од виталне важности за опстанак и просперитет наше нациjе", закључио jе Танјугов саговорник.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер