петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Јовановић: Приштина покушава маневром да минира кандидатуру Србије за ЕУ
Хроника

Никола Јовановић: Приштина покушава маневром да минира кандидатуру Србије за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. фебруар 2012.

БЕОГРАД - Говорећи о дијалогу Београда и Приштине у Бриселу, Никола Јовановић, сарадник Министарства спољних послова и уредник часописа Изазови европских интеграција, рекао је за Радио телевизију Војводине у емисији "1 на 1" да је очекивао да дијалог траје два дана, да Београд има неколико предлога, да Приштина можда није спремна за компромис и да је врло битно да Београд не буде осумњичен, да Београд не буде тај који је минирао договор.

Он је на питање да ли ће Брисел имати разумевања за данашњи недолазак албанске делегације истакао да ће Албанци доћи, али да долазак Београда јесте доказ добре воље.

"Ако Албанци минирају било који договор, то се може схватити да они имају вето на проширење ЕУ и на улазак Србије. Сама добра воља Србије можда буде довољна, велико  је питање ко је страна која одуговлачи, која мисли да ће у цајтноту добити више", рекао је Јовановић.

"Србија је била та која је нон стоп предлагала, била флексибилна, ако не буде резултата оцена Брисела ће обухватити цео период од децембра до данас", истакао је он.

Према Јовановићевим речима Београд је излазио са константним предлозима, због тврдих или због променљивих ставова Приштине није могла раније да се закаже рунда преговора у Бриселу.

Он је на питање да ли ЕУ ако нема договора, министри ЕУ кажу - Приштина није кооперативна- Београд је кооперативан - нема договора - Србији дајемо кандидатуру одговорио да се дошло до неког компромиса да се примени мало флексибилнији став у вези са Унмиком, али да убацивање референци које нису део међународног права уводи ирационалну причу и од дијалога прави неку врсту шараде.

"Приштина покушава да минира кандидатуру маневром. Свака страна има одређене ризике и може да добије одређене привилегије. Како ће косовским Албанцима ће бити боље уколико Србија буде ван једног уређеног европског процеса. Постоји могућност да се понаша ирационално. Потребно је да Приштина пронађе формулу која одговара и државама које нису признале Косово и онима које јесу и Београду", рекао је Јовановић.

Он је нагласио да ће министри ЕУ процењивати у понедељак и у уторак одлуку о кандидатури Србије за чланство у ЕУ и да та оцена може бити позитивна јер Београд је иницирао дијалог и заиста објективно има напретка.

"Проблема има, то је компликован процес који је осетљив политички и емотивно, али делегација Београда је добар део проблема савладала. Постоји једна пластична слика ко је конструктиван ко жели да решава проблеме ", рекао је Јовановић.

Према његовим речима у мишљењу које је дала Европска комисија процењено је да је сада моменат када све стране могу да постигну споразум о регионалном представљању.

Јовановић је нагласио да на односима грађана на Косову са Београдом мора се радити, јер без њих сваки договор са Албанцима је бесмислен.

"За интегрисано управљање границама потребан је српско српски дијалог, да Срби са севера Косова учествују у политичком дијалогу. Сигурно у дијалогу има доста проблема  и мандат дијалога од старта није био у потпуности јасан", рекао је он.

"Јасне оквирне платформе можда није могло ни бити на почетку. Потребно је да се не прави јаз између Срба и Албанаца, а не поготову не између Срба и Срба", нагласио је Јовановић.

Према његовим речима у Србији мора да постоји стални дијалог, стална расправа о уласку у ЕУ.

"Таквих дискусија никад није довољно. Процес ЕУ интеграција ће трајати јако дуго, а кључни момент  је регионално представљање Приштине", рекао је Јовановић.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер