петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Независне новине: Нема истине без тачног списка имена страдалих у Сребреници
Хроника

Независне новине: Нема истине без тачног списка имена страдалих у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. март 2010.

БАЊАЛУКА - Руководилац Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске Горан Крчмар изјавио је у петак вече да никад није објављен тачан списак имена људи несталих у Сребреници у јулу 1995. године и да се без тога не може доћи до праве истине.

"Више од 200 лица страдалих у Зворнику или Братунцу 1992. године води се као да су страдали у јулу 1995. у Сребреници, иако су за те догађаје из 1992. године Срби већ одговарали, а списак страдалих пребацује се на 1995. годину", рекао је Крчмар за бањалучку телевизију "Бел".

Према његовим ријечима, то је први показатељ да нешто није у реду, а други показатељ је чисто математичке природе.

"Ако се у БиХ од 27000 несталих још тражи 7000, од чега Хрвати 1100, а Срби 1700, остаје колико траже Бошњаци, а тај број далеко је мањи од онога који се приписује Сребреници", навео је Крчмар.

Он је додао да Влада РС има снаге да се суочи са истином и докаже да није све онако како се у јавности представља.

Директор Центра за истраживање ратних злочина РС Јанко Велимировић рекао је да се не зна број нити списак имена људи који су у јулу 1995. изашли из Сребренице у Тузлу, а посебно оних међу њима који су касније погинули у борбама, највећим дијелом у западнокрајишким општинама.

"У списковима страдалих у јулу 1995. налазе се и они који су из Сребренице тада изашли и послије погинули у Санском Мосту у јесен 1995. године", навео је Велимировић.

Према његовим ријечима, огроман простор за манипулације давали су подаци о броју становника сребреничке енклаве којих је било 35000, али на самом том документу је препорука да се међународној заједници треба говорити да ту живи 45000 људи.

"Подаци о броју људи у колонама од 10000 до 15000 или о броју људи на некој ливади између 1500 и 4000 такође су отварали огроман простор за манипулисање", нагласио је Велимировић додајући да на тај начин постаје разумљив утисак међународне јавности о наводно страдалих 8000 дјечака или цивила.

Он сматра да је у причи о Сребреници све могуће.

"Могуће је да су се скупљали лешеви са терена и да су представљани као лешеви из јула 1995. године", нагласио је Велимировић.

Члан Оперативног тима за тражење несталих РС Слободан Шкрба рекао је да постоје докази о бројним малверзацијама жртвама из Сребренице и да те податке имају и хашки истражиоци, али да о њима не говоре.

Шкрба је међу бројним примјерима навео и податак Оперативног тима да је на одређеном мјесту закопана одређена женска особа, а да је приликом ископавања на том мјесту пронађен леш мушкарца, те да ниједно од њих двоје није страдало у јулу 1995. године, иако се тако воде.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер