недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Незадовољни произвођачи млека блокирали Шабачки мост: Млекаре обарају откупну цену млека. Неконтролисани увоз млека главни је узрок ситуације у којој се налазимо
Хроника

Незадовољни произвођачи млека блокирали Шабачки мост: Млекаре обарају откупну цену млека. Неконтролисани увоз млека главни је узрок ситуације у којој се налазимо

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. март 2023.

Нездовољни произвођачи млека блокирали су на два сата Шабачки мост, захтевајући да се премије подигну на 20 динара, да се субвенције повећају на 40.000 динара по грлу, да се уведу прелевмани на увоз готових млечних производа и да се утврди гарантована откупна цена млека.

Протест је почео око 13 сати, а полиција је пре тога затворила све прилазне саобраћајнице мосту. Пољопривредници ипак пропуштају Хитну помоћ и возила са малом децом.

Пољопривредник Душан Обренчевић пожалио се укључењу са протеста за Н1 Студио Ливе, да су млекаре почеле да обарају откупну цену млека.

„Дале су гаранцију да неће, међутим то нико не поштује. Почели су нагло да обарају откупну цену. Ми предајемо млеко и не знамо по којој цени ћемо га наплатити“, истакао је.

Главни узрок ситуације у којој се произвођачи млека налазе, према његовим речима, је неконтролисани увоз млека.

Обренчевић је рекао како пољопривредници имају незваничну информацију да је од почетка године до краја фебруара у Србију уведено 27 милиона литара млека.

„Ви једноставно гушите домаћу производњу. У Србији је домаћег млека мањак, али ако фали 100.000 литара, онда увезите 100.000 литара“, поручио је.

Додао је и како му је откупна цена за млеко смањена за скоро пет динара, због чега на месечном нивоу губи од 60.000 до 70.000 динара.

„Овде се прича о цени коштања млека, али ми морамо да живимо, радимо и зарадимо. Не могу да се уклапам цео живот, морам нешто и да зарадим“, казао је Обренчевић.

Додао је и како када пољопвредницим причају појединачно са млекарама сви тврде како је Имлек проблем, али да на састанку са свим прерађивачима и представницима Владе, „сви ћуте и нико неће то да каже“.

Упитан о мањем броју људи на данашњој блокади, Обренчевић је рекао да не зна да ли се људи плаше Шабачког моста због инцидената који су се догодили на еколошким протестима пре две године, али да је он данас на два сата оставио свој посао код куће, који је у пуном јеку, јер другог избора нема.

„Ружно је то, угрожавате саобраћај, али морамо“, констатује он и додаје: „Мени је жао, ако крене цена да иде доле, ја ћу морати своју стоку да распродам.“

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер