четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Незадовољни произвођачи млека блокирали путеве у Шапцу и Мрчајевцима, најављују радикализацију протеста. Предраг Вељковић: Како има новца за субвенције страним инвеститорима, а само за нас нема?
Хроника

Незадовољни произвођачи млека блокирали путеве у Шапцу и Мрчајевцима, најављују радикализацију протеста. Предраг Вељковић: Како има новца за субвенције страним инвеститорима, а само за нас нема?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. фебруар 2023.

Произвођачи млека, који су незадовољни исходом преговора са представницима државе око висине премија и субвенција за млеко и краве, протестовали су данас блокадом главних саобраћајница у Шапцу и Мрчајевцима.

У Шапцу сељаци су блокирали мост на улазу у тај град, а у Мрчајевцима је била блокирана раскрсница Мрчајевци-Краљево-Чачак, што је загушило саобраћај на тим деоницама.

Произвођачима млека данас се нико од представника власти није обратио, инцидената није било, полиција која је обезбеђивала скуп није интервенисала, протест је завршен у 15 сати.

Млекари окончали блокаду Ибарске магистрале, најављују радикализацију протеста

Произвођачи млека из централне Србије поново су блокирали Ибарску магистралу на раскрсници Чачак-Краљево- Крагујевац у Мрчајевцима, незадовољни што Влада Србије и Министарство пољопривреде шумарства и водопривреде нису прихватили ниједан њихов захтев.

Током двочасовне блокаде, која је трајала од 13 до 15 часова, на сва три правца формиране су дуге колоне возила, али је протест протекао без инцидената, а саобраћај је поново у потпуности нормализован тек око 16 часова.

Пољопривредник из Краљева Предраг Вељковић поручио је да и прошлонедељни састанак у Влади Србије, као и сви претходни, пропао због тога што ни ресорна министарка Јелена Танасковић, па ни премијерка Ана Брнабић, не одлучују ни о чему, па ни о њиховим захтевима.

Данас у Србији о свему одлучује само један човек, а то је Александар Вучић. Министарка каже да смо ми политиканти, а ми одговарамо да нас је погрешна политика послератних власти довела довде, рекао је Вељковић.

Он је подсетио да је село систематкси уништавано од 1945. године, прво од Титовог, а потом и од Милошевићевог режима, и оценио да никада није било горе него сада, под влашћу СНС.

Прави цунами и највећа пропаст српског села и сељака настао је доласком на власт Вучића и Српске напредне странке и он је једини који може ово да реши, наравно ако хоће, казао је Вељковић.

Он је обавестио окупљене да Влада Србије није прихватила ниједан њихов захтев, због чеге су данас поново на улици.

Тражили смо премију од 20 динара по литру млека, а дали су нам 15 динара. Тражили смо субвенције од 40.000 динара по уматиченом грлу, понудили су нам 30.000. Тражили смо доношње минималне цене млека, на шта је премијерка одговорила да то не може, јер ако би то дала нама, онда би сви остали тражили исто, рекао је Вељковић.

Вељковић је додао да је за сва финансијска потраживања произвођача млека министарка одговарала да у буџету нема довољно новца.

Питамо се како онда има новца за субвенције страним инвеститорима, а само за нас нема, казао је Вељковић.

Незадовољни фармери су поручили да неће одустати од својих захтева и најавили да ће, ако их Влада не усвоји, радикализовати протесте.

Произвођач млека Дејан Трајковић рекао је данас да сељаци не одсутају од захтева да држава подигне премију за млеко на 20 динара по литру и повећа субвенције по грлу са 25.000 динара на 40.000 динара.

„Тражимо да се донесе сет ургентних мера за нормализацију производње млека, а затим и дугорочне мере за опстанак ове гране сточарства“, рекао је Трајковић, чије се домаћинство бави производњом млека.

Сељаци су у протекли петак разговарали о њиховим захтевима са премијерком Аном Брнабић, министарском пољопривреде, шумарства и водопривреде Јеленом Танасковић, министром унутрашње и спољне трговине Томиславом Момировић, представницима млекара и трговинских ланаца, али нису задовољни понудом власти да премија остане 15 динара по литру колико је износила и прошле године, а да се субвенција по грлу повећа са 25.000 на 30.000 динара.

Држава је, неколико дана пре тог састанка, увела прелевман на увоз млека од 15 динара по литру и 30 динара по килограму за више врста качкаваља.

Трајковић је рекао да је за сточаре прихватљива висина прелевмана на увозно млеко од 15 динара по литру, а да прелевман на качкаваљ од 30 динара по килограму не значи „ништа“ и да би морао да износи најмање 350 динара по килограму.

Неразумно је, како је рекао и да се прелевмани уведу само на увоз млека и качкаваља из земаља ЕУ, јер се ти производи могу увозити из Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Албаније, пошто у некима од тих држава млекаре имају погоне и могле би само да промене правац увоза.

Према његовим речима заштитне мере морале би се увести за млеко и све производе од млека из свих држава.

Трајковић је рекао да је држава одбила њихов захтев да уведе минималну откупну цену млека, јер млекаре уцењују произвођаче у руралним срединама, где нема конкуренције и млеко откупљује само једна млекара. Аргумент државе је, како је рекао, да не може да регулише тржиште.

Додао је да су, захваљујући дозволама државе, млекаре и трговачки ланци претходних месеци, због несташице млека крајем прошле године, увезле огромне количине и сада су, на најаву да ће премија остати 15 динара по литру млека, као и прошле године, почеле да смањују откупне цене чак и до 25 динара по литру. Он је рекао да је максимална откупна цена литра млека око 70 динара, а да је у продавници скоро три пута скупље.

Трајковић је рекао да је понуда државе да са 100.000 динара субвенционише куповину јуница ради обнављања производње млека бесмислена јер у условима када се производи млеко са губитком нико неће ширити производњу.

Према подацима Републичког завода за статистику у Србији је од 1. децембра 2021. године до истог дана 2022. године, број говеда смањен 6,9 одсто, а у односу на десетогодишњи просек (2012–2021) укупан број говеда мањи је 11 одсто.

(Н1, Бета, Нова.рс) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер