петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Невена Петрушић: СПЦ може да има своје ставове о „Паради поноса“, али нико не сме да доприноси нетолеранцији
Хроника

Невена Петрушић: СПЦ може да има своје ставове о „Паради поноса“, али нико не сме да доприноси нетолеранцији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. септембар 2014.

БЕОГРАД - Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић рекла је у уторак да Српска православна црква може имати своје ставове о Паради поноса, али да нико не сме да доприноси нетолеранцији и стварању атмосфере у друштву која може бити лоша.

"Када је реч о цркви, она може имати своје ставове али сигурно нико не би требало да доприноси и нетолеранцији и стварању једне амосфере која може бити лоша и која може резултирати тиме да буде напада, а то у ствари може да на неки начин охрабри оне који су противници одржавања Параде поноса", казала је Невена Петрушић поводом оштрог противљења патријарха Иринеја одржавању Параде поноса.

После заједничке седнице скупштинских одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и за европске интеграције, Невена Петрушић је изјави новинарима позвала на суздржаност уз сво уважавање ставова које неко може да има о Паради поноса.

Повереница је казала да верује да ће ове године Парада поноса бити одржана у недељу, 28. септембра.

"Да је она 2001. одржана ова би била 13. по реду и већ би сви јасно знали да Параду поноса одржавамо не зато да се промовише одређени стил живота, него да је она заправо прилика да проговоримо о проблемима са којима се припадници и припаднице ЛГБТ заједнице суочавају и да заправо манифестујемо своју приврженост идеји људских права и искажемо своју толерантност", рекла је повереница.

Милорад Тодоровић: Полиција поднела пријаве због говора мржње према геј популацији

Служба за борбу против високотехнолошког криминала МУП-а Србије утврдила је 39 починилаца претњи организаторима Параде поноса и говора мржње преко друштвених мрежа, а против осам особа поднете су кривичне пријаве, изјавио је данас секретар МУП-а Милорад Тодоровић.

Тодоровић је, на заједничкој седници скупштинских одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и европске интеграције, рекао да за остале тужилац дефинише кривично дело које су починили.

Према његовим речима, МУП свакодневно контактира са организаторима Параде поноса и предузимају се превентивне радње, како би парада била одржана у недељу, 28. септембра, како је и најављено.

"Полиција је ту да омогући безбедност свих грађана и ја се надам, као припадник Министарства унутрашњих послова, да ћемо имати Параду поноса у недељу", рекао је Тодоровић.

Он је приметио да су "све очи пред Параду поноса уперене у МУП", али да, према његовом мишљењу, то министарство није кључни актер и доносилац одлуке.

Тодоровић је додао и да ће МУП ускоро припремити нови закон о окупљању градјана, у чији нацрт се тренутно уградјују сугестије Европске комисије и Венецијанске комисије.

Грчки експерти из ЕУ: Одржавање Прајда би био позитиван корак

За Србију би било добро да се ове године одржи Парада поноса, јер би то био позитиван корак који би се одразио у наредном извештају о напретку Србије у европским интеграцијама, сматрају грчки експерти за област права у Евопској унији.

Како су рекли Танјугу, било би пожељно да се Парада која је најављена за недељу, 28. септембра и одржи, односно да то буде пре новог скрининга који би требало да почне у октобру.

- Иако још нема званичног одобрења за одржавање Параде, надам се да неће доћи до забране. Било би добро да се шетња одржи - рекла је експерт за јавно право из Центра за међународно и европско и економско право ЦИЕЕЛ из Солуна Екатерини Сгоуридоу.

Она је, међутим, додала и да неће бити “крај света, ако Параде не буде”. Виши правни саветник из Министарства правде, транспарентности и људских права Грчке Пањотис Гианакопулос сматра да би одржавање Параде поноса показало да је Србија зрело друштво и да је то још један разлог због кога би та манифестација требало да буде одржана. “Србија је једина земља у Европи у којој је Парада поноса забрањена”, подсетио је он.

Менаџер програма и операција телевизија и радио станица парламента Грчке Панос Коуанис сагласан је да Парада поноса треба да буде одржана, али сматра да сама шетња београдским улицама ништа неће променити у статусу припадника ЛГБТ популације, нити побољшати њихов положај у друштву. Говорећи о стању људских права ове популације у Србији, Сгоуридоу је рекла да су последњи извештаји Уједињених нација и Европске комисије показали да се ствари у тој области мењају на боље и да би зато забрањивање Параде ове године негативно утицало на будуће извештаје и показало да је Србија начинила корак уназад.

Потпредседница владе Зорана Михајловић раније је изјавила да је познат став владе о тој манифестацији и да верује да ће Прајд бити одржан. Учешће на тој манифестацији најавили су министар културе Иван Тасовац, шефица Преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт. Обележавање Недеље поноса почело је јуче у КЦ Град у Савамали, а протестна шетња заказана је за недељу, 28. септембра. У међувремену планиран је низ манифестација, изложби, чајанка, форум... Ово је пета по реду Недеља поноса.

Прошле године је око 200 учесника Параде прошетало од зграде Владе Србије до Скупштине Србије и шетња је трајала око пола сата. Они су се на овај корак одлучили и поред забране одрзавања те манифестације. Прва парада поноса одржана је након петооктобарских промена, 30. јуна 2001. године, под слоганом “Има места за све нас”, али су тада избили нереди у којима су се сукобили полицајци и хулигани који су напали припаднике ЛГБТ популације.

(Бета-Фонет-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер