петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Поповић: Стрпљиви смо са Томиславом Николићем
Хроника

Ненад Поповић: Стрпљиви смо са Томиславом Николићем

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2010.

НАСТАВЉАМО својим трећим путем у интересу Србије, а Томислава Николића ћемо стрпљиво да сачекамо како бисмо видели шта је његов коначан став о кључним државним питањима - изјавио је за ”Новости” Ненад Поповић, потпредседник ДСС, који је у петак представио страначку платформу ”Европа има алтернативу”.

Николић је демантовао да је рекао да ЕУ има алтернативу додајући да СНС неће моћи са ДСС ако позиције остану исте?

- Однос Србије према ЕУ, која је је стала на страну албанских сецесиониста је озбиљно питање, које захтева дуже разматрање и разговоре.

Николић предлаже и референдум ако се Србији постави отворена уцена: Косово или ЕУ...

- Тај референдум би био потпуно противуставан и као такав не би могао ни да се распише ни да се спроведе. Неуставно је да било ко упита грађане, да ли се залажу за прекрајање државне територије. Могуће је једино да се покуша са променом Устава. ДСС ће се политички борити против тога.

Остајете доследни ставу да треба напустити политику да ЕУ нема алтернативу?

- Апсолутно. И тај став нећемо променити. Та политика је у последње две године била погубна по Србију у свим сферама живота. Водимо државотворну, јасну и непоколебљиву политику, око које нема ценкања, и која не пролази кроз дневне осцилације.

Чак и ако останете усамљени на политичкој сцени?

- Око става да само Србија нема алтернативу и од одбране државне целовитости нећемо одустати, ни по коју цену. Сигуран сам да ће наша политика имати све више присталица, па и међу осталим странкама.

Власт вас позива да саопштите шта је алтернатива путу у ЕУ...

- Суочена са потпуним крахом косовске политике, неиспуњеним обећањима, падом стандарда, власт је пронашла спасоносни изговор - све наше проблеме ће да реши ЕУ. То је обмана. Наше проблеме морамо сами да решавамо. Алтернатива је Србија, алтернатива је бољи живот грађана. Алтернатива је рад, одговорност, уређење сопствене државе, спровођење реформи које су у нашем интересу како би нашу Србију учинили срећном и модерном земљом.

Зар брже интеграције ка ЕУ не обезбеђују бољи живот?

- Према прогнозама највећих оптимиста Србија се чланству у ЕУ не може надати пре 2020. године. Да ли Србија треба да живи наредних десет година или ћемо само да причамо како ”Европа нема алтернативу”.

Како када је Србија економски везана за ЕУ?

- Србији су потребне инвестиције како из ЕУ тако и из САД, Русије, Кине и других земаља. Инвестиције компанија из ЕУ у земље изван ње мере се стотинама милијарди евра, што је доказ да капитал не познаје границе. Капитал не зна шта значи да ЕУ нема алтернативу.

Највећи део политичке елите тврди да удаљавање од Брисела значи пут у сиромаштво?

- Земља не мора да буде члан ЕУ да би била богата. ЕУ није рај у коме се све добробити добијају бесплатно и без икаквих обавеза, нити се у њу улази по позиву већ уз плаћену улазницу. Норвешка, Швајцарска, Русија свакако би имале чиме да плате улазницу и прави су доказ да нека земља или њен народ не морају бити чланови ЕУ да би били богати. А, грађани Румуније и Бугарске могу на својим примерима да посведоче да житељи ЕУ нису по правилу осуђени на богатство.

Оптужени сте да призивате изолацију...

- Србија мора мање да се везује само за једног партнера и да повећа учешће извоза на многа тржишта. На пример, Русија је потенцијално наш највећи економски партнер. Ту су и остале земље бившег СССР као и тржишта земаља Блиског истока и Африке, где су многе наше компаније и њихови производи бренд са традицијом дужом од 40 година. Нисмо против ЕУ, али желимо са њом разговарамо равноправно и да буде партнер као што је са Кином или Русијом. Све док ЕУ отворено подржава цепање наше државне територије, не смемо поданички да испуњавамо све услове који нам стижу из Брисела. Јаке државе су само оне које не дају ни педаљ своје територије, а са свима разговарају равноправно. Не постоје јаке економије у колонијалним земљама.

Како Русија гледа на српске поделе око ЕУ?

- Русија је одувек била наш највећи пријатељ, то је сада, то ће остати.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер