петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Поповић: "Гасном афером" се руши споразум са Русијом
Хроника

Ненад Поповић: "Гасном афером" се руши споразум са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. октобар 2008.

БЕОГРАД, 22. октобра (Танјуг) - Председник Економског савета Демократске странке Србије Ненад Поповић истакао је вечерас да јавну полемику о цени и набавци гаса и вишедневне расправе о "Југоросгасу" инцирају лобији чији је циљ да се поништи гасно-нафтни споразум са Руском Федерацијом.

Поповић је, гостујући на Телевизији Б92, рекао да је анекс уговора који је директор "Србијагаса" Саша Илић потписао, и о којем се у парламенту и јавности ових дана водила жестока полемика, уобичајена пракса већ три године.

Он је навео да сваког октобра све европске земље потписују сличне уговоре о набавци гаса за следећу годину са руским партнером, тако да је и овај анекс морао бити потписан како би и Србија резервисала количине гаса за следећу годину.

"Ово је трговачки уговор који Србија потписује већ трећу годину и ту не видим никакав проблем", рекао је Поповић.

Према његовим речима, бивши директор "Србијагаса" Милош Миланковић који је, како је навео, члан странке Г17 плус, такође је 2008. године потписао сличан анекс уговора, а управо је Миланковић био и потписник основног уговора о набавци гаса из Русије.

Председник в.д. Управног одбора "Србијагаса" Предраг Гргић и министар за рударство и енергетику Петар Шкундрић знали су за тај уговор, рекао је Поповић и предочио да је Србија, после Белорусије, од свих европских земаља има најбоље услове за куповину гаса од Русије.

Он је навео да ће Србија изградњом гасне инфраструктуре, што предвиђа нафтно-гасни споразум са Русијом, смањити цену транзитних трошкова који су тренутно изузетно велики а које диктира Мађарска.

На питање због чега Србија више није власник 50 одсто капитала у "Југоросгасу", већ сада има 25 одсто власништва, Поповић је рекао да би то требало питати некога из НИС-а, али је навео да је Влади Србије за такву одлуку била потребна сагласност више министарстава и да не зна ко је у том ланцу затајио.

Поповић је једино сигуран у, како је рекао, то да у том послу министарство енергетике није било проблем.

Он је такође рекао и да је у време владе Војислава Коштунице, поново уведен посредник у набавци гаса у Србији, компанија са мешовитим власништвом "Југоросгас", јер је то била жеља руског партнера, али је додао и да тиме Србија ништа није изгубила на условима набавке већ и данас добија 25 одсто дивиденди из "Југоросгаса".
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер