среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Чанак: У Србији нема диктатуре као што тврди ДС
Хроника

Ненад Чанак: У Србији нема диктатуре као што тврди ДС

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2013.

Лига социјалдемократа Војводине неће давати априори подршку ниједној политичкој странци. ЛСВ ће убудуће подржавати пројекте, без обзира с чије стране долазе, који су у интересу грађана Војводине и целе Србије, и проевропског пута Војводине. Једина обавеза Лиге је да буде одговорна искључиво својим члановима, грађанима који је подржавају и добробити свих грађана Војводине. И, ако се сложимо око тога шта је добро за Војводину, ми ћемо подржати. Ако није - нећемо. Више нас не интересују програми странака ни њихове велике речи, него врло конкретна и орочена дела - истиче у интервјуу за Данас Ненад Чанак, лидер Лиге социјалдемократа Војводине, одговарајући на констатацију да сигурно постоји граница коју ДС не сме прећи у односу према ЛСВ и обављању власти у Покрајини, а да не наруши коалициону сарадњу с Лигом.

Да ли је Платформа о полазним основама за израду закона о финансирању АП Војводине, о којој је покрајинска скупштина расправљала јуче, изгладила односе ДС и ЛСВ?

- Не, то је пројекат око којег смо се окупили. Подсетићу, Платформа, коју подржава 48 посланика ДС, ЛСВ и СВМ, између осталог подразумева и Пореску управу Војводине, која би омогућила да Војводина прикупља новац од пореза док не напуни свој буџет, а онда вишак пребаци Републици Србији. Јер, републичка власт годинама крши Устав и не поштује одредбу да се за Војводину издвоји најмање седам одсто буџета. Дакле, ово је начин да се држава стимулише да поштује сопствени Устав, ма шта ја мислио и о том Уставу и колико било нереално мало тих седам одсто.

И то је за вас, рекли сте, минимум минимума.

- Јесте, минимум минимума на који смо могли пристати да бисмо се тиме уопште бавили, јер ми за Војводину желимо пуно више. А то је законодавна, судска, извршна власт, право на имовину и изворне приходе. И све то гарантовано Уставом.

Да ли је ДС у припреми Платформе до краја остала “невиђено арогантна” према ЛСВ и СВМ, како сте недавно рекли?

- Када спомињем ароганцију, ту мислим на кршење елементарних правила политичког бонтона, односно ситуацију да дуже време о потезима покрајинске владе сазнајемо из медија, као и наше колеге из СВМ. И онда, када се због тога побунимо, то се одмах представља у јавности као неко наше приближавање СНС. Пазите, дакле, од нас се очекује априори подршка, али председник ДС не налази за сходно да ми одговори на телефонски позив десет месеци.

А Вучић се јави на телефон?

- За разлику од њега, Александар Вучић ми се јавио на телефон. И када сам му предочио стање безбедности у Новом Саду - град је после четири дана добио начелника полиције, а затим и патроле Жандармерије. Е онда ја нормално кажем да човек држи реч, што изазове лавину оптужби јер - хвалим Вучића.

Треба рећи и да чињеница да сам се са замеником председника ДС-а Бојаном Пајтићем видео неколико пута, од чега четири пута у последња два месеца, вероватно говори о покушају побољшања односа, који и даље нису на задовољавајућем нивоу. 

Предлогом буџета за следећу годину Војводина ће добити 40 милијарди динара. Да ли је то довољно и постоји ли начин да добијете више?

- Наравно да није, ако је било планирано да добије 56 милијарди. Дакле, у старту је мање за 16 милијарди. Немојте заборавити да је Војводина кршењем уставне одредбе о најмање седам одсто већ до сада закинута за више од милијарду евра. Пазите, то је новац за који смо два пута могли да купимо НИС, а не да се та војвођанска драгоценост будзашто поклони са све девет милијарди евра у рудним богатствима. 

Како оцењујете Пајтићев однос према влади СНС-СПС? Замерали сте му, за време владе ДС, да није довољно агресиван према Београду. Да ли се то променило?

- ДС је доскора имала вертикалу власти од градова и општина, покрајинске владе до премијера и председника државе. Волео бих да сам ову енергију и поруке које данас чујем видео тада. Примера ради, закон о финансирању надлежности је и онда могао бити донет, па није. Било је договорено и да се врати имовина ВАНУ и РТВ, што није испуњено и данас су те две институције у великим проблемима. И још, не заборавите, било је договорено и да се Војводини врати власништво над рудником у Ковину, Новосадски сајам, ДП Нови Сад - Гас, Петроварадинска тврђава...

За наш лист сте раније рекли да од актуелне Владе Србије не очекујете “баш ништа... сем да се доради сценарио уништења”. Мислите ли сада да сте погрешили у процени?

- Када смо прошли пут Ви и ја разговарали, формиран је онај први састав владе. Рекао сам: "Не очекујем баш ништа, осим да Илић магистар Велимир докрадуцне оно што већ није покрадуцкао. Од УРС очекујем да доурса оно што већ није урсао, да се доради сценарио уништења који смо већ видели одавно. Динкић је могао да бира министар или робијаш. Потпуно је јасно сада да је програм УРС практично борба да се остане на власти и да се не оде у затвор. То је њихов и економски и политички програм. Не видим да сам у том погледу погрешио. Када рачунате с најгорим сценаријом, што је у Србији чест случај, имате простора да се некад и пријатно изненадите и у том контексту бих издвојио борбу против корупције, рад на решењу косовског питања и европске интеграције.

Да ли је у Србији на снази пузајућа диктатура, као што каже ДС?

- Не мислим да је у питању диктатура. Али, ако и јесте, није на њима да то кажу. Зато што је насилна промена локалних самоуправа у којима они нису били у власти и уподобљавање власти с републичким нивоом игра коју је ДС играла у прошлости. И сада им се враћа као бумеранг.

Рекли сте да борба против корупције “шлајфује”. На основу чега то закључујете?

- Просто, такав утисак се стиче. Све је било громогласно, а сада је дошло до суда.

Када би вас неко питао шта Вучић, који на владу има пресудан утицај, може да уради за Војводину, које три најважније ствари бисте рекли?

- Не бих рекао ништа. Они које смо подржавали, верујући да могу нешто да учине, то нису учинили, па ћу сачекати с коментаром.

С обзиром на то да Вучића сматрате човеком од речи, ако би вам дао реч и гаранције да ће три ваша приоритета бити испуњена, да ли бисте ушли са СНС у коалицију после наредних избора било у Републици, било у Војводини?

- Нећу да конструишем шта би било ако би и када би неко нешто можда. Тренутно не видим ЛСВ у коалицији са СНС.

Да ли вам било шта, осим прошлости, сада смета код Вучића?

- Ово ми већ личи на полиграф, мислим да сам довољно говорио о Вучићу.

Да ли би под закон о лустрацији, на којем ЛСВ инсистира, требало да потпадну Николић, Вучић и Дачић?

- О томе ко ће бити лустриран одлучује независно тело у складу са законом, који је на моју велику жалост истекао, али ћемо све урадити да се врати на снагу.

Укратко 1

Како вам изгледа тандем Дачић Вучић?

- Нисам размишљао о томе.

Како оцењујете став и понашање премијера Дачића у преговорима у Бриселу?

- Труди се.

Укратко 2

Да ли је Србија могла и на који начин да предупреди нереде у Косовској Митровици током избора?

- Не знам, не бавим се тиме. Лично сам фокусиран на стање у Војводини.

Ко је за њих одговоран?

- Знам колико и ви из медија и то што видим са ДСС и Образом ме не изненађује.

Како сте разумели то што је Вучић затражио 45 минута за интервенцију на КиМ?

- Као најаву обрачуна са онима које је држава предуго толерисала.

Лидија Валтнер

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер