петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки "Шпигел": Трамп третира Косово као протекторат; Гренел треба да организује тријумф - мировни споразум Србије и Косова
Хроника

Немачки "Шпигел": Трамп третира Косово као протекторат; Гренел треба да организује тријумф - мировни споразум Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. април 2020.

 Амерички председник Доналд Трамп заоштрава курс својих претходника, третира Косово као протекторат и цементира захтев Вашингтона за утицајем у задњем дворишту Европске уније, пише немачки Шпигел.

Како преноси Дојче веле (ДW), немачки лист наводи да се о новој косовској влади одлучује и у Берлину: на Париском тргу, где је и даље званично једно од радних места амбасадора САД Ричарда Гренела.

"Свадљиви дипломата истовремено је и вршилац дужности директора америчких обавештајних служби, као и специјални изасланик за мировне преговоре Србије и Косова, пише Шпигел под насловом "Хаос у америчком протекторату".

"Гренел би за председника САД Доналда Трампа требало да на дипломатској позорници организује тријумф: трајно решење у најсиромашнијој земљи на стратешки важном Западном Балкану. Мировни споразум Србије и њене бивше покрајине, САД желе изгледа да постигну разменом територија укључујући и промену граница – чему се противи већина земаља ЕУ. Оне сматрају да су промене граница на Балкану крајње опасне", пише лист.

Немачки лист оцењује да "Трамп сада заоштрава курс бивших америчких председника", Косово "третира као протекторат и цементира захтев Вашингтона за утицајем у задњем дворишту ЕУ" што, како се додаје, показују дешавања у вези са сменом косовског премијера Аљбина Куртија 25. марта.

"Када је његова странка на јесењим изборима освојила највећи број гласова, било је јасно: многи грађани су очигледно желели да раскрсте са старим системом на Косову. Његова влада је била прва у Приштини у којој главну реч нису имали ратни ветерани. Он се такодје сматра борцем против корупције", пише Шпигел.

Лист подсећа да се Курти изјаснио против промене граница и да је његова влада преживела само седам недеља.

Вршилац дужности премијера оптужује САД да су умешане у разбијање његове коалиције.

Док је канцеларка Меркел изразила солидарност са Куртијем, Гренел је очигледно одавно припремао председнике Србије и Косова на промену курса у Приштини, додаје лист.

Амерички амбасадор на Косову је отворено и јавно славио због Куртијевог неуспеха. Убудуће би у Приштини поново на власт могла да додје странка Рамуша Харадинаја – бившег герилског команданта који већ деценијама ужива наклоност Вашингтона, закључује се у тексту.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер