петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки официр КФОР-а на суђењу Тачију: У јуну 1999, ОВК у притвору у Призрену убила једног и тешко повредила више од десет цивила
Хроника

Немачки официр КФОР-а на суђењу Тачију: У јуну 1999, ОВК у притвору у Призрену убила једног и тешко повредила више од десет цивила

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. мај 2024.

 Хашки процес бившем вођи ОВК Хашиму Тачију и саоптуженима за ратне злочине на Косову и у Албанији, 1998-99, настављен је исказом немачког официра Кфора Дитриха Јенча (Dietrich Jensch) који је посведочио да је, у јуну 1999, ОВК у притвору у Призрену убила једног и тешко повредила више од десет цивила.

Заједно са Тачијем, оптужени су тадашњи чланови Главног штаба ОВК Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.

Сведок Јенч је изјавио да је, у чину мајора, 18. јуна 1999. предводио акцију немачког Кфора у бившој згради полиције у Призрену, коју је, по повлачењу српских снага, запосела ОВК.

По Јенчу, циљ је био да се „обнови ред и мир и успостави Кфор као једина војна снага у граду“.

Пошто су војници ОВК одбили ултиматум да изадју из зграде, Кфор је упао и разоружао их, рекао је сведок.

Немачки војници у згради су затекли мртвог старијег човека „везаног лисицама за столицу“.

Петнаестак других притвореника, албанских цивила, од којих су неки били крвави и са видљивим повредама, Кфор је ослободио и извео из зграде.

Тужиоци су у судници приказали фотографије и видео снимке тих притвореника, а Јенч је потврдио да је на њима видео „крваве отеклине“, повреде на глави и убоде ножем.

„Више људи је било повредјено и ја сам видео те повреде“, рекао је Јенч.

На сликама које су му показали тужиоци, сведок је препознао двојицу старешина ОВК са којима је разговарао током и после акције, али није знао њихова имена.

Судије и обе стране у поступку сложиле су се да је један од старешина био Салит Халитјаха.

Халитјаха је раније на судјењу Тачију, као сведок оптужбе, потврдио кључну улогу Главног штаба ОВК током рата на Косову.

После поменуте акције, уследили су преговори више команде немачког Кфора са Халитјахом и другим официрима ОВК, од којих је једног, затеченог у згради МУП, Јенч означио као „некооперативног“.

Сви војници и старешине ОВК, које је Кфор задржао у тој згради МУП, били су, као резултат преговора, ослобођени, по наредјењу немачког пуковника.

Јенч је у судници рекао да се са том одлуком није слагао.

„Мислио да су они одговорни за криминалне акте над преминулим и таоцима. То сам желео да документујем и зато сам их фотографисао при уласку на преговоре“, рекао је Јенч.

Сведок је потврдио и да је у Призрену био сведок отимања једног „свештеника“ на улици, али да то није могао да спречи.

Браниоци оптужених, у наставку процеса, унакрсно испитују Јенча.

Зграда полиције у Призрену у оптужници је назначена као један од притвора, у којима су војници ОВК починили злодела над Албанцима, проглашеним за колаборанте са српским властима, Србима и Ромима.

У 10 тачака, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за злодела почињена у 42 нелегална притвора ОВК на Косову и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999.

Оптужница Тачија (55), Весељија (56), Сељимија (53) и Краснићија (73) терети за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).

У шест тачака оптужнице, та кривична дела квалификована су као злочин против човечности, а четири тачке као ратни злочин.

Сви оптужени су у притвору у Хагу од новембра 2020., када су били ухапшени на Косову. У првом појављивању пред судијом, негирали су кривицу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер