недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки медији: Меркелова прислушкивана из америчке амбасаде
Хроника

Немачки медији: Меркелова прислушкивана из америчке амбасаде

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. октобар 2013.

Берлин -- САД су мобилни телефон канцеларке Ангеле Меркел можда прислушкивале из своје амбасаде у Берлину, пишу немачки медији.

Амбасада САД у Берлину се налази тик поред Брандербушке капије и недалеко од канцеларије шефице немачке владе.

"Зидојче цајтунг" наводи да се прислушкивање обавља преко станице за пресретање електронских комуникација Специјалне службе за прикупљање података, програма којим заједно управљају Национална безбедносна агенција НСА и ЦИА.

Овај програм "спроводи се широм света у америчким амбасадама и конзулатима, углавном тајно", пише овај лист, позивајући се на документа која му је доставио одбегли амерички обавештајац Едвард Сноуден.

Лист наводи да је НСА у Европи спроводила програм шпијунирања, а уз то прислушкивала чак и телефон немачке канцеларке, што је изазвало жестока реаговања немачке јавности, уз осуду како политичара, тако и медија.

"Шпијунирање пријатеља је неприхватљиво", поручила је Меркелова јуче у Бриселу, где се нови скандал због прислушкивања, који је избио раније ове недеље, неизбежно нашао на дневном реду, уместо претходно предвиђене теме европске привреде.

И немачки недељник "Шпигл" је раније ове године, такође позивајући се на документа која је добио од Сноудена, известио да су уређаји за прислушкивање у оквиру тајног програма САД можда сакривени у америчким амбасадама широм света.

Хеликоптер немачке полиције у августу је надлетао конзулат САД у Франкфурту у потрази за станицама за прислушкивање, навео је тада лист.

Немачка шаље шефове обавештајаца на разговор у САД

Немачка ће следеће недеље послати у Вашингтон високе званичнике својих обавештајних служби, како би од Беле куће добили одговоре на оптужбе да су амерички безбедносни званичници прислушкивали мобилни телефон немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Меркелова је затражила да председник САД Барак Обама хитно реагује, не само извињењима, након најновијих извештаја да је америчка Национална безбедносна агенција (НСА) прикупила више од 70 милиона телефонских снимака у Француској и можда чак прислушкивала и њен лични мобилни телефон, као и телефоне других европских лидера.

"Разговарамо с Американцима да што је могуће пре разјасне ствари. Делегација на високом нивоу отпутоваће на разговоре у Белој кући и Националној безбедносној агенцији, како би убрзала истрагу о последњим оптужбама", казао је на конференцији за новинаре портпарол немачке владе Георг Страјтер.

У делегацији ће бити шефови немачке Савезне обавештајне службе (БНД) и обавештајне агенције БфВ, као и шеф кабинета канцеларке Меркел Роналд Пофала, пренео је Ројтерс.

После извештаја о прислушкивању, Меркелова, коју нису умирили ни телефонски разговор с председником Обамом, ни његова лична уверавања да се њен телефон сада не прислушкује, јуче је пред самит Европске уније, истакла да је нарушено поверење у америчку администрацију и подривен кључни трансатлантски однос.

Бела кућа негирала је да САД прислушкују немачку канцеларку, али су званичници у Вашингтону одбили да кажу да ли су то раније радили.

Поводом афере о масовном прислушкивању, посету Вашингтону најавила је и делегација Европског парламента.

Девет чланова Комитета за грађанске слободе ЕП ће у главном граду САД, крајем овог месеца, разговарати са низом америчких функционера, конгресмена и представника цивилног сектора како би утврдили чињенице везане за шпијунску аферу која већ недељама изазива тензије на релацији Вашингтон-Брисел.

ЕП је већ затражио од Европског савета и Комисије да у знак протеста због америчког шпијунирања суспендују споразум о размени података о потенцијалним терористима који ЕУ има са САД.

Немци да не сурфују по странама чији су сервери у иностранству?

Немачка компанија Дојче Телеком је изразила жељу, у тренутку док се множе дипломатски спорови између САД-а и Европе због навода о шпијунирању, да немачке телекомуникационе компаније остваре сарадњу у заштити локалног саобраћаја на интернету од страних обавештајних служби.

Тек покренута иницијатива, која је на тежини добила након што је Немачка у среду објавила да има доказе о прислушкивању мобилног телефона канцеларке Ангеле Меркел, мораће да прође сложен пут ако жели да буде нешто више од обичног маркетиншког трика, преноси портал сеебиз.еу.

Она неће функционисати када Немци буду "сурфовали" по странама чији су сервери у иностранству, као што је друштвена мрежа Фејсбук или претраживач Гугл, наводе стручњаци за телекомуникације и интернет.

Дојче Телеком ће такође тешко окупити конкурентске компаније због могућег страха од дељења информација.

Суштина је у чињеници да је иницијатива у супротности са начином функционисања интернета, у коме глобални саобраћај иде са мреже на мрежу, без обзира на државне границе.

Ако ће се више земаља ограђивати до остатка мреже, то би могло да доведе до "балканизације" интернета и да поткопа отвореност и ефикасност који су интернет учинили извором привредног раста, оцијенио је Ден Камински, стручњак за безбедност на интернету из САД-а.

Надзор саобраћаја на интернету обично се спроводи у земљама као што су Кина и Иран, где владе настоје ограничити садржаје којима могу приступати њихови грађани постављањем фајервола (фиреwалла) и блокирањем Фејсбука и Твитера.

"Међународно је без преседана да интернет саобраћај неке развијене земље заобилази сервер друге земље", рекао је Торстен Герпот, професор на универзитету Дуисбург-Есен.

Дојче Телеком, који је 32 одсто у власништву владе, за свој пројекат је добио подршку регулаторних тела у сектору телекомуникација због могућности давања више опција потрошачима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер