петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Немачки Маршалов фонд": Долазе хаотични дани за Велику Британију, вероватно ће се распасти
Хроника

"Немачки Маршалов фонд": Долазе хаотични дани за Велику Британију, вероватно ће се распасти

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јун 2016.

Одлука Британаца да изађу из Европске уније донеће поражавајуће резултате, првенствено за саму Велику Британију, оценила је аналитичарка Немачког маршаловог фонда Роза Балфур.

Велику Британију очекују "хаотични дани", рекла је Балфур за Тањуг, а када је реч о последицама Брегзита по Европску унију, сматра да ће на првом месту то задати тежак ударац наставку европских интеграција.

"Велика Британија ће се вероватно распасти. Шкотска је већ одлучила да ће тражити независност, а Северна Ирска уједњење са Ирском. Премијер Велике Британије већ је најавио оставку, а Торијевци ( британска Конзервативна странка) ће се највероватније поделити. Дакле, у питању су огромне последице", објаснила је Балфур.

Она сматра да, краткорочно гледано, ЕУ лидери могу да одговоре на ову ситуацију тако што ће, као што су већ учинили у првим реакцијама, инсистирати на јединству преосталих 27 земаља чланица и придржавати се члана 50 Европског Уговора.

"На дугорочном плану, мора да дође до новог пројекта, нове идеје, нове иницијативе која ће приближити грађане Европе Европској унији", истакла је Балфур напомињући да је референдим у Великој Британији показао пукотине у друштву.

"Важно је да се дође до дугорочне идеје шта се жели од Европе, а то се на првом месту односи на демократију, односно здравље демократије у Европи, не само у европским институцијама, већ и на националним нивоима. Уколико се у томе успе Европа ће се вероватно обновити, наћи нови разлог за постојање. У супротном мислим да ће европски пројекат бити у озбиљном ризику", објашањава Балфур за Тањуг.

Поред озбиљних политичких последица, аналитичарка Немачког маршаловог фонда, организације која се бави евроатланстким анализама и стратегијама, сматра да ће Велика Британија поднети и тежак економски ударац као последицу изласка из ЕУ.

Економске последице осетице и ЕУ, каже Балфур, и очекује да ће то подстаћи ЕУ да настави са реформама у тој области.

"Не очекујем велике промене у ЕУ у наредних неколико година. Радиће се углавном о кризном менаџменту, што ЕУ може да изнесе. Економија ће бити проблематична, али очекује се да ће Велика Британија бити та која ће поднети тежак ударац, а да ће утицај на ЕУ бити нешто лакши", наводи Роса Балфур.

Упитана како види могући утицај Брегзита на политику проширења ЕУ, Балфур наводи да је Велика Британија била велики поборник стабилности Балкана и проширења на Балкан.

Међутим, нове околности, и однос Британаца према питању имиграције, створиле су ситуацију да је готово свеједно како би останак или излазак Велике Британије утицао на даље проширење ЕУ.

"Оно што је за велику Британију имиграција ми то зовемо слобода кретања. Слобода кретања за грађане западног Балкана је такође део пројекта проширења. Ту је и проблем визне либерализације за Турску. Британија је престала да буде заступник проширења већ пре неког времена", каже Балфур.

Она сматра да овај период генерано није погодан за проширење.

Према њеним речима, постоји још неколико чланица које подржавају проширење, ту је и даље преданост политици проширења, што се огледа у иницијативама као што су Берлински процес, али, како сматра, дан придружења држава Балкана ЕУ није близу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер