понедељак, 13. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки амбасадор Аксел Дитман: На крају преговора треба да буде усвојен споразум о пуној нормализацији односа између Косова и Србије, Србија је на то претходно пристала
Хроника

Немачки амбасадор Аксел Дитман: На крају преговора треба да буде усвојен споразум о пуној нормализацији односа између Косова и Србије, Србија је на то претходно пристала

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. децембар 2015.

Амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман изјавио је, поводом недавних тврдњи о наводном државном удару, да су неке изјаве у медијима биле претеране.

"Државни удар је заиста веома озбиљна ствар и треба с великим опрезом тај појам употребљавати. Наравно да су у демократском друштву потребне расправе и дискусије, па и контроверзне дискусије и дебате, али треба их водити на конструктиван начин", изјавио је Дитман у интервјуу за Политику.

Дитман је рекао да нема информацију о томе да неки западни кругови желе да руше или дестабилизују Владу Србије.

"Ми подржавамо процес спровођења реформи и то у тесној сарадњи с Владом. То је потврдио и мој министар спољних послова прошле недеље у Београду", рекао је он.

Говорећи о предстојећем отварању преговарачких поглавља у Бриселу, Дитман је рекао да се Поглавље 35 бави преговорима о нормализацији и да заједнички преговарачки оквир предвиђа да на крају процеса нормализације треба да буде усвојен правно обавезујући споразум о пуној нормализацији односа између Србије и Косова, и да је то садржај преговарачког оквира на који је пристала и Србија.

"Преговори се воде у складу са заједничким оквиром који смо унутар ЕУ утврдили и на који је Србија пристала. Оквир предвиђа да поглавље 35, које се односи на Косово, и погавља 23 и 24 која се односе на владавину права, због значаја тих поглавља, буду отворена на самом почетку приступног процеса", рекао је он.

Дитман је рекао да "нема утисак" да постоји већи притисак на Београд него на Приштину у процесу дијалога.

Он је додао да види да постоје традиционално блиски односи Србије и Русије али да се ради о историјским односима са којима Немачка нема никакав проблем.

"Србија има веома блиске односе с Русијом и то не мора да мења. С друге стране, приоритетан циљ Србије јесте да буде чланица ЕУ. ЕУ је заједница држава на бази заједничких вредности, држава које су спремне да се одрекну неког дела свог суверентета зарад неког наднационалног нивоа... Према томе, како Србија напредује у процесу приступања ЕУ то се мора све више придружити ставовима ЕУ. То је и идеја чланства у ЕУ", рекао је амбасадор Немачке.

(Бета)

"Србија транзит, али треба и да избеглима да азил"

Отварање прва два поглавља у преговорима са ЕУ је из немачке перспективе веома важан и позитиван датум, изјавио је немачки амбасадор у Србији Аксел Дитман.

"То је дан када ће Србија у приступним преговорима с ЕУ ући у оперативну фазу и који ће изазвати већу динамику", рекао је Дитман за данашњу „Политику“.

Немачки амбасадор има "веома позитиван" утисак о Србији.

"Сматрам да се Србија заиста позитивно развија. Видим важне реформе које сада дају плода, видим да су покренуте важне иницијативе у сарадњи са земљама у окружењу, видим напредак у преговорима с Косовом, видим одговоран однос према избеглицама. Све у свему, заиста сам стекао позитиван утисак о Србији као земљи која је почела важан процес реформи које, наравно, сада треба да се наставе и да заживе", каже Дитман.

Он је, између осталог, у интервјуу за београдски дневник рекао да се Србија веома професионално и добро односи у овој избегличкој кризи.

"То је и савезна канцеларка Ангела Меркел у више наврата потврдила, као и министар (спољних послова Франк Валтер) Штајнмајер прошле недеље у Београду. У овој избегличкој кризи која погађа све нас, Србија је више транзитна земља, али истовремено је веома важно да Србија разради могућност да се избеглицама, онима који су политички прогнани, пружи азил и да се брине о њима. То је, поред осталог, важан аспект поглавља 24 - разрађивање система пружања азила", каже немачки дипломата.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер