петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка затвара осам нуклеарних електрана
Хроника

Немачка затвара осам нуклеарних електрана

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2011.

БЕРЛИН - Савезна влада канцеларке Ангеле Меркел донела је данас на ванредној седници одлуку о тренутном затварању осам нуклеарних електрана и о постепеном даљем напуштању коришћења атомске енергије до 2022. године.

Бундестагу ће ускоро на гласање бити поднет измењени текст сада важећег закона о коришћењу атомске енергије. Од осам атомских централа које треба да буду затворене одмах, једна ће највероватније остати делимично у функцији до 2013. године за случај да током наредних зима буде дошло до несташица струје.

Преосталих девет нуклеарки биће затваране постепено од 2015. године. Последње ће у погону до 2022. остати електране Изар ИИ у Баварској, Некарвестхајм ИИ у Баден-Виртембергу и Емсланд у Доњој Саксонији.

Конзервативно-либерална влада канцеларке Меркел је пре само нешто више од пола године била преиначила одлуку социјалдемократско-зелене владе канцелара Герхарда Шредера (Сћроедер) из 2002. о затварању нуклеарки до 2025. Према новом плану, требало је да нуклеарке раде до 2036.

Преокрет у атомској политици канцеларке Меркел наступио је после катастрофе у нуклеарној електрани Фукушима у Јапану. То јој је донело делимично повећање подршке бирача, али и жестоке критике унутар странке.

Противници јој пребацују недоследну политику, али и угрожавање економских интереса земље које би, како сматрају, могло да наступи у случају да дође до несташица струје или драстичних поскупљења енергије после брзог затварање нуклеарки.

Бундестаг би већ 8. јула требало да гласа о измењеном закону о атомској енергији.

Енергетски концерни који управљају нуклеаркама не искључују да ће уставном суду предати жалбу због новог законског решења.

Према проценама сручњака енергетски концерни би наредних година, због престанка коришћења нуклеарне енергије, могли да имају губитке и од преко 20 милијарди евра.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер