субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Више хиљада људи на демонстрацијама против рестриктивних мера владе због коронавируса
Хроника

Немачка: Више хиљада људи на демонстрацијама против рестриктивних мера владе због коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. мај 2020.

Више хиљада људи великим делом из редова екстремне деснице или заговарача теорија завере демонстрирало је данас у Немачкој против рестрикција због коронавируса, што су постали недељни скупови од почетка априла и узимају забрињавајуће размере за власти.

Демонстранти на пример говоре да нема доказа да маске уопште помажу или оптужују да рестрикције у земљи служе да испуне неке циљеве који немају везе са здрављем.

Многе присталице овог покрета сматрају да се ту ради о диктатури. У главном граду Баварске Минхену дозвољен је скуп 1.000 људи али било је много других около које је полиција повремено морала да растера. Сличан сценарио је био у Штутгарту на западу где су градске власти дозволиле окупљање 5.000 људи на једном тргу.

И ту је много више људи дошло и морали су да буду отерани у суседне улице. Одржани су скупови у двадесетак градова а на њима се често окупљало више стотина људи, у Франкфурту је било 1.500 демонстраната и исто толико контра-демонстраната који су шетали уз узвике "Нацисти напоље", а било је скупова и у Бремену, Нирнбергу, Лајпцигу и Хамбургу.

У Хамбургу су избили сукоби демонстраната који су против рестрикција и контрадемонстраната са левице. Левичари су носили натписе на којима је писало "теорије завере угрожавају ваше здравље".

Инцидената је било и у Берлину између демонстраната и полиције. У Дортмунду на западу демонстрирало је око 100 људи, а једна демонстранткиња рекла је да се буне јер брину за јавне слободе.

"Под покрићем борбе против пандемије која је заиста опала у Немачкој и такорећи је савладана у Дортмунду, ванредни закони заобилазе устав", рекла је она.

На протестима се окупљају хетерогене групе људи укључујући екстремистичке активисте, људе који су заиста забринути због ограничења јавних слобода, противнике вакцина, антисемите.

Демонстрације подржава партија екстремне деснице Алтернатива за Немачку

Сви се окупљају да осуде ношење маски у продавницама или рестрикције кретања које су још на снази после ублажавања мера изолације.

Те демонстрације подржава партија екстремне деснице Алтернатива за Немачку која жели да поврати изгубљену подршку у јеку пандемије корона вируса. Покрет није маргиналан, готово један од четири Немаца каже да разумеју демонстранте, према једној анкети.

Канцеларка Ангела Меркел сматра протесте алармантним, и оптужује Русију да је иза операција дезинформације који их потхрањују, пише лист Билд.

Протести су изгледа изненадили власти, тим више што јачају у тренутку када Немачка знатно смањује рестрикције. Шеф владе Баварске Маркус Зедер позвао је политички свет да не направи исту грешку као са Пегидом.

Покренут 2014. године спонтаним недељним демонстрацијама у Дрездену, немачки исламофобни Пегида био је иза пораста антиимигрантске екстремне деснице у Немачкој која је данас постала прва опозициона снага у парламенту.

"Те демонстрације представљају резервоар у коме могу да се нађу антисемити, заговарачи теорија завере и негационисти", упозорио је комесар владе за борбу против антисемитизма Феликс Клајн.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер